Koordinatif-kondisyonel motorik özelliklerin geliştirilmesine yönelik antrenmanların piyano çalma performansına olan etkilerinin incelenmesi ve piyano tekniğinin hareket analizi
Examination of effects of trainings purposed to developing the coordinative-conditional motoric properties on performance of playing piano and movement analysis on piano technique
- Tez No: 194756
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Spor, Education and Training, Music, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZETKoordinatif-Kondisyonel Motorik Özelliklerin Geliştirilmesine YönelikAntrenmanların Piyano Çalma Performansına Olan Etkilerinin ncelenmesi vePiyano Tekniğinin Hareket AnaliziBu çalışmanın amacı, koordinatif-kondisyonel motorik özellikleringeliştirilmesine yönelik antrenmanların piyano çalma performansına olan etkilerininincelenmesi ve piyano tekniğinin hareket analizidir.Araştırma iki boyuttanoluşmaktadır. Bu amaca yönelik olarak araştırmanın betimsel kısmında piyanoçalmada etkin olarak kullanılan bedensel yapılar belirlenmiş ve bu yapılara ilişkinpiyanistik organlara yönelik olarak hareketin tanımı, harekete katılan eklemler,eklemde gözlenen hareketler ve eklemin hareketine katılan aktif kas grupları vehareketin fonksiyonunun belirlendiği kassal hareket analizi yapılmıştır.Araştırmanın deneysel boyutunda kondisyonel ve koordinatif motorsal yetilereilişkin, piyano çalmada etkin bedensel yapılara yönelik kondisyon ve koordinatifmotorsal yetilere yönelik teknik antrenman uygulanmıştır. Örneklem grubu KocaeliÜniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü'nde öğrenim gören ve piyanoeğitimi alan öğrenciler arasından seçkisiz yöntemle oluşturulmuştur. Deney vekontrol grubunda 10'ar kişiden oluşan ve denel işlemi olumsuz etkilememesi içinprofesyonel olarak spor yapmayan öğrenciler yer almıştır. Deneysel boyutta ön test-son test kontrol gruplu model uygulanmıştır. Her iki gruba da teknik ve kondisyonantrenmanı öncesi ön testler uygulanmış, 8 haftalık antrenman programıuygulamasından sonra her iki gruba son testler uygulanmıştır. Elde edilen verilerWindows için SPSS 10.0 istatistik paket programına aktarılmış ve bu paketprogramla Mann-Whitney U testi ile veriler analiz edilmiştir. Deneklerin seçiliparametrelerinden, kuvvet, flexiyon, extansiyon, radial deviasyon, ulnar deviasyon,işitsel reaksiyon zamanı, görsel reaksiyon zamanı çalgısal parmak çabukluğudeğerlerinde 0.05 düzeyinde, el karış uzunluğu değerinde 0.01 düzeyinde anlamlıfarklılık bulunmuştur.Parametrelerdeki farklılığın deney grubunda uygulanan koordinatif vekondisyonel motorsal yetilere yönelik antrenmandan kaynaklandığıdüşünülmektedir. Ayrıca çalgısal performansa ilişkin metronom testinde 0.05düzeyinde anlamlı farklılık bulunmasının da uygulanan antrenman programınınolumlu etkilerinden kaynaklandığı düşünülmektedir.Anahtar Kelimeler :Koordinatif-Kondisyonel motorsal yetiler, teknik antrenman,piyano tekniği, hareket analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTExamination Of Effects Of Trainings Purposed To Developing TheCoordinative-Conditional Motoric Properties On Performance Of PlayingPiano And Movement Analysis On Piano TechniqueThe purpose of this study is to examine the effects of trainings purposed todeveloping the coordinative-conditional motoric properties on performance ofplaying piano and to analyze the movement of piano technique. This study iscomposed of two dimensions. For that purpose; the bodily structures effectivelyused on playing piano in the descriptive section have been determined and withregard to the pianistical organs with these structures, the description of movement,articulations involved in movement, movements observed in articulations and activemuscle groups involved in the movement of articulation as well as the musclemovement determining the muscle function have been analyzed.With the experimental dimension, the physical fitnesi and technical trainingpurposing to the bodily structures effective on playing piano with regard toconditional and coordinative motoric ağabeylities have been applied. The samplinggroup has randomly been selected among the students studying piano in the MusicDepartment of Fine Arts Faculty at Kocaeli University. In the experiment and thecontrol group, the students in groups often each who do not do sports professionallyto avoid any adverse effect on the experiment action, have been involved. In termsof experiment, a model with preliminary test-final test control group has beenapplied. For both of group the preliminary tests before technical and conditionaltraining have been applied. The obtained data have been transferred to the statisticalpacket program SPSS 10.0 for Windows and through this packet program , the datahave been analyzed by Mann- Whitney U test.For the values of power, flexion,extension, radial deviation, ulnar deviation, audio-reaction time, Visual reaction time and playing finger quickness out of the selectedparameters for subjects, a significant difference at the level of 0,05 and for the valueof hand span length that at the level 0,01 have been found. It is considered that thedifference among parameters are resulted from the training proposing tocoordinative and conditional motoric abilities. Furthermore, it is considered thatfinding a significant difference at the level of 0,05 in the metronome test regardingplaying performance is resulted from the possitive effects on the training programapplied.Key words : Coordinative-Conditional motoric abilities, technical training, pianotechnique, performance, movement analysis