A New and dynamic approach to white-collar personel selection
- Tez No: 19487
- Danışmanlar: PROF.DR. ERALP ÖZİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Ticari ve kamu kuruluşlarının, yönetim kademelerinde etkili ve verimli çalışmaları, özellikle örgüt içinde görev alacak beya2-yakalı personelin dikkatli ve doğru seçimine bağlıdır. Bu çalışmanın ilk evresinde, literatürde yer alan personel seçim yöntemleri incelenerek değerlendirilmekte; olumlu ve olumsuz yönleri belirlenmektedir. Mevcut yöntemler göz önünde bulundurularak, klasik yaklaşımların tamamen farklı yeni bir yöntem önerilmektedir.Öncelikle bu yeni yöntem, beyaz yakalı personelin çalışmakta olduğu pozisyonların büyük bir çoğunluğunu, dört fonksiyonel ana departman altında toplamakta ve sınıflandırmaktadır. İkinci aşamada, başarılı bir işgörende aranan değerler (nitelikler), hem profesyonel yöneticiler hem akademisyenlerle sürdürülen yoğun ve etkileşimli bilgi alışverişi ile belirlenmektedir. Çalışmanın son aşaması, bir iş için aranan niteliklerin, adayın nitelikleriyle karşılaştırılması amacına yönelik, dinamik bir personel seçim testi bataryasının hazırlanmasıdır. Tezini Bölümünde, bu çalışmanın kısa bir girişi sunulmaktadır. Mevcut personel seçim yöntemleri ve organizasyonel yapılar, Bölüm II ve III“ de incelenmektedir. IV Bölümde çalışmanın metodolojisi anlatılırken V ve son bölümde sonuçlar tartışılmakta, önerilerde bulunulmaktadır. Bu çalışmanın en önemli özelliklerinden biri, geliştirilmiş olan ”Personel Seçim Yöntemi" nin gerek teorik gerek pratik alanda uygulanabilirliğinin sağlanmasıdır. Bu nedenle, çalışmanın her 11aşamasında profesyoneller ve akademisyenlerin görüşlerinden yararlanılarak amaca ulaşılmıştır. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effective and efficient management of commercial and public organizations heavily depend upon the careful and proper selection of white collar personnel employed within the organization. As an initial step for this study, existing personnel selection methods in the literature have been critically reviewed and their advantages and disadvantages have been identified. Based on thorough understanding of the existing methods, a new method which is distinctly different from classical approaches is suggested. Firstly,the new method involves classification of most, if not all, white collar positions into four objective oriented departments. As a second step, desired values (qualities) of a successful employee for each position is determined after intensive and interactive information exchange both with professional managers and academicians. The final step of the study is the preparation of a dynamic personnel selection test battery, aiming to match the desired qualities of a job with those of the candidate. Chapter I of the thesis is a short introduction of the present study. Existing personnel selection methods and organizational structure of establishments are reviewed in Chapters II and HI, respectively. Chapter IV is devoted to the methodology of the present study whereas the last and final Chapter, contains the results, conclusions and recommendations. IVOne of the most significant aspects of this study is that, it has benefited from both professional and academic opinions at each step of the study, in order to develop an academically sound and professionally applicable“Personnel Selection Method”;and the preliminary indications are, this objective has been achieved.