Nöroblastom: Klinik özellikler ve tedavi sonuçları
Neuroblastoma: Clinical features and outcome
- Tez No: 194881
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER KUTLUK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZETG. Burça Aydın. Nöroblastom: klinik özellikler ve tedavi sonuçları.Pediatrik Onkoloji yan dal ihtisas tezi. Ankara. 2007.Nöroblastom klinik ve biyolojik özellikleri nedeniyle birbirinden çok farklı seyirgösterebilen, bu özelliği nedeniyle halen araştırılmaya devam edilen özel birtümördür. Yaşam hızları erken evre hastalıkta ve bebeklerde %100'e ulaşmasınarağmen, ileri yaşta ve metastatik hastalıkta en iyi serilerde ancak %40civarındadır. Bu tez çalışmasında kliniğimizde izlenmiş 523 hastanın geriye dönükolarak analizi yapılmış ve klinik risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Analize yeni tanı almış ve kliniğimizde tedavi edilmiş 523 hasta alındı; buhastaların ortanca yaşı 3.0 yıl (0.01-18) ve erkek/kız oranı 1.3 bulundu. Hastaların462'si nöroblastom, 38'i ganglionöroblastom ve 23'ü ganglionörom tanısı ileizlendi. Primer tümör bölgeleri karın, göğüs içi, pelvis, boyun ve diğerleri için,sırasıyla %72.2, %14.9, %3.8, %3.2 ve %5.9 idi. Yüzde 6 hasta evre 1, %9.8 hastaevre 2, %26.6 hasta evre 3, %51.4 hasta evre 4 ve %6.2 hasta evre 4S nöroblastomtanısı ile tedavi edildi. Hastalarımızın 10 yıllık olaysız ve genel yaşam hızları %26 ve%29.1, evrelere göre genel yaşam hızları evre 1, 2, 3, 4 ve 4S için sırasıyla %100,%75.8, %34.1, %6.5 ve %61.6 bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTG. Burça Aydın. Neuroblastoma in Turkish children: experience of a single centerThesis in Pediatric Oncology. Ankara. 2007The survival of the patients with neuroblastoma has improved in last fewdecades. But, it still depends on various clinical and biological factors. To assessthe clinical features and trends in survival, the data for 523 patients withneuroblastoma were analyzed.The median age of 523 eligible patients was 3.0 (0.01-18 years) andmale/female ratio was 1.3. Histopathological subtypes were neuroblastoma in462, ganglioneuroblastoma in 38 and ganglioneuroma in 23 patients. Primarytumor sites were abdomen, thorax, pelvis, neck and others with the frequency of72.2%, 14.9%, 3.8%, 3.2% and 5.9%, respectively. There were 30, 49, 133, 257, 31patients with stage I, II, III, IV and IVS disease respectively. Event-free and overallsurvival (OS) rates for whole group were 26% and 29.1% and OS rates for stageI,II,III, IV, IVS diseases were 100%, 75.8%, 34.1%, 6.5%, 61.6%, respectively.