Genç erkek sıçanlarda vitamin E uygulamasının yer bulma öğrenmesine etkisi
Effect of vitamin E administration on learning in the young male rats
  1. Tez No: 194887
  2. Yazar: ŞULE DOKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IVGENÇ ERKEK SIÇANLARDA V TAM N E UYGULAMASININYER BULMA ÖĞRENMES NE ETK SÖZETVitamin E, doğal bir antioksidan olarak hücre membranında serbest radikalleri tutmak,doymamış yağ asitlerini lipit peroksidasyonundan korumak, gibi etkilere sahiptir. Vitamin E'ninön tedavisinin nörodejeneratif durumlara maruz kalan hastaların yanı sıra sağlıklı yaşlıbireylerin mental ve fiziksel kapasitesinin geliştirilmesini de kapsayan olumlu etkilere sahipolduğu belirtilmiştir. Vitamin E uygulamasının sağlıklı deneklerde öğrenme üzerindeki etkileriyeteri kadar araştırılmamıştır. Özellikle farklı yaş grupları üzerindeki etkileri konusundakiliteratür bilgileri arasında çelişkiler bulunmaktadır. Çalışmamızın amacı, Vitamin Euygulamasının genç sıçanlarda bilişsel fonksiyonlar üzerinde etkisinin bulunup bulunmadığınınMorris su tankında araştırılmasıdır.Bu amaçla, 45 adet genç erkek Wistar Albino sıçan; Kontrol grubu (0,34 ml/kg/gün serumfizyolojik uygulanan), çözücü kontrol grubu (0,34 ml/kg/gün zeytinyağı uygulanan), vitamingrubu (40 mg/kg/gün Vitamin E uygulanan) olmak üzere üç gruba bölündü. 30 günlükuygulamadan sonra Morris su tankına yerleştirilen kaçma platformunun yerini öğrenmeyetenekleri, dört ardışık günde öğrenme fazı (yeri sabit platform ile) ve beşinci gün test fazı(sabit platformun çıkarılması ile) olmak üzere iki fazda test edildi. Her gün 4 yüzdürmedenemesi yapıldı. Yüzdürme denemeleri arasında süre 30 dakikadan oluşmaktaydı. Yer bulmaöğrenmesinden 1 hafta sonra, 4 gün (4 yüzdürme denemesi /gün) süresince, platform yeri hergün değiştirilerek çalışma belleği test edildi.Yer bulma öğrenmesi ve çalışma belleğinin değerlendirmesi için kaçış platformunu bulmasüreleri ve platformlu yarı alanda geçirdikleri süreleri istatistiksel olarak analiz edildiğinde,gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Gruplar kendi içlerinde 1. günden 5.
Özet (Çeviri)
VEFFECT OF VITAMIN E ADMINISTRATION ON LEARNINGIN THE YOUNG MALE RATSABSTRACTVitamin E functions as a natural antioxidant, scavenging free radicals in cell membrane andprotecting unsaturated fatty acids from lipid peroxidation. Vitamin E supplementation isreported to have several healthy benefits, including improvement in mental and physicalcapacity of healthy aged individuals as well as those suffering from neurodegenerativeconditions. It has not been widely reported effects on the learning. Especially contradictionsbetween age groups related to this condition are encountered in literature. In the present studywas investigated the influence of vitamin E intake on cognitive performance of young rats in theMorris water maze.Serving this purpose, 45 young male Wistar Albino rats were divided in three groups withcontrol group (0,34 ml/kg/gün saline injection), solving group (0,34 ml/kg/gün olive oilinjection) and vitamin E group (40 mg/kg/gün vitamin E injection ). After 30 dailysupplementation, rats were tested for their ability to learn the location of platform during twophases: acquisition (subsequent 4 days, fixed platform location), retention (fifth day, removedplatform). Each day consisted of four trials (interval between trials 30 minute). 1 week aftertests of spatial learning, working memory was tested for four days (4 trials/day), with theplatform located in a different position in all four consecutive days.The time spent to find the platform and the duration of time spent in half area of the mazeincluding the platform in a value representing the percentage in the total time were comparedstatistically in spatial learning and working memory. There was no significant difference inter-groups (p>0,05).