The effects of vitamin D and zinc on anxiety and exploratory behaviours in rats
Sıçanlarda D vitamini ve çinkonun anksiyete ve keşif etkinlik davranışlarına etkisi
  1. Tez No: 729794
  2. Yazar: AMNA ABDUSALAM .S BAROOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN DOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
D vitamini lipofilik bir vitamindir Koronavirüs pandemisi sırasında birçok kişi virüse karşı bağışıklıklarını güçlendirmek için D Vitamini (D vit) ve çinko takviyeleri almaya başlamıştır. Ancak, D vit ve çinkonun anksiyete ve keşif davranışları üzerine etkilerini araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada, sıçanlarda değişik dozlardaki D vit ve çinko takviyesinin, anksiyete ve keşif davranışı üzerindeki etkisinin açık alan testi ve yükseltilmiş artı labirent ile araştırılması amaçlamaktadır. Bu çalışmada 48 genç (8 haftalık) erkek Wistar sıçan eşit olarak dört gruba ayrıldı. 8 hafta boyunca günde bir kez olmak üzere Grup 1'e (sham grubu) normal su, Grup II'ye 400 IU/gün D vit, Grup III'e 1000IU/gün D vit gavajla verildi. Grup IV'e altı gün boyunca serum fizyolojik (ip) içinde çözülmüş olarak 30 mg/kg ZnSO4 verildi. 8 hafta sonra, D vit gruplarına altı gün boyunca ZnSO4 (30 mg/kg, serum fizyolojik içinde çözülmüş, ip) ve D vit (400 IU/gün ve 1000 IU/gün, ağızdan) birlikte verildi. Bu sürenin sonunda, sıçanlara açık alan testi (AAT) ve yükseltilmiş artı labirent testi (YAL) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Vitamin D is a lipophilic vitamin. During the coronavirus pandemic, many people started taking Vitamin D (vit D) and zinc supplements to increase their immunity against the virus. However, there is no study investigating the effects of vitamin D and zinc on anxiety and exploratory behaviors. In this study, it is aimed to investigate the effect of different doses of vitamin D and zinc supplementation on anxiety and exploratory behavior in rats by open field test and elevated plus maze. In this study, 48 young (8 weeks old) male Wistar rats were equally divided into four groups. Normal water was given to Group 1 (sham group), 400 IU/day D vit to Group II, 1000 IU/day D vit to Group III, once a day for 8 weeks by gavage. 30 mg/kg ZnSO4 dissolved in physiological saline (ip) was administered to group IV for six days. After 8 weeks, vit D groups were given concomitant ZnSO4 (30 mg/kg, dissolved in saline, ip) and vit D (400 IU/day and 1000 IU/day, orally) for six days. At the end of this period, the rats underwent open field test (OFT) and elevated plus maze test (EPM).