Glisemik kontrolü kötü, 10 yıl ve üzeri tip 2 diyabeti olmasına rağmen diyabetik retinopati gelişmemiş olgularda serum inflamasyon parametreleri ve retinal görüntüleme bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of serum inflammatory parameters and retinal imaging findings in cases with poor glycemic control despite having type 2 diabetes for 10 years or more and no diabetic retinopathy
- Tez No: 860720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA TİRYAKİ DEMİR, DR. MEHMET EGEMEN KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Glisemik kontrolü kötü, 10 yıl ve üzeri Tip 2 Diyabetes Mellitusu (DM) olmasına rağmen diyabetik retinopati gelişmemiş olgularda serum enflamasyon parametreleri ve retinal görüntüleme bulgularını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, kesitsel, gözlemsel ve kontrollü olarak tasarlanmış olup; hastanemizin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği tarafından yönlendirilen glisemik kontrolü kötü (Hemoglobin A1c (HbA1c) ≥9), 10 yıl ve üzerinde Tip 2 DM'li olan hastalar değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, laboratuvar tetkik sonuçları, serum enflamasyon parametreleri [nötrofil/lenfosit oranı (NLO), insülin benzeri büyüme faktör -1 (IGF-1), interlökin-1 (IL-1), vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF), tümör nekroz faktör- α (TNF- α)] ve detaylı oftalmolojik muayeneleri kaydedildi. Optik koherens tomografi (OKT) görüntülemesi ile makula, ganglion hücre kompleksi (GHK), koroid, retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlık analizleri; optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) görüntülemesi ile makula ve peripapiller alanın vasküler yapıları kantitatif olarak değerlendirildi. Hastaların verileri yaş uyumlu sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldı ve korelasyon analizleri incelendi. Bulgular: Bu çalışmada 32 Tip 2 DM hastanın (18 kadın,14 erkek) 64 gözü ile 29 sağlıklı kontrolün (13 kadın, 16 erkek) 58 gözü değerlendirildi. Hasta grubunun yaş ortalaması 57,2±10,8 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 54,4±8,5 yıl idi (p=0,273). Hasta ve kontrol grubu arasında ortalama NLO, IGF-1, IL-1, VEGF ve TNF- α değerleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Assessing serum inflammation parameters and retinal imaging findings in cases with poor glycemic control despite having Type 2 Diabetes Mellitus (DM) for 10 years or more without developing diabetic retinopathy. Materials and Methods: This study was designed as prospective, cross-sectional, observational, and controlled; patients with poor glycemic control (Hemoglobin A1c (HbA1c) ≥9), who have been diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (DM) for 10 years or more, were evaluated under the direction of the Endocrinology and Metabolism Diseases Clinic of our hospital. The demographic data, laboratory test results, serum inflammation parameters [neutrophil/lymphocyte ratio (NLO), insulin-like growth factor -1 (IGF-1), interleukin-1 (IL-1), vascular endothelial growth factor (VEGF), tumor necrosis factor-α (TNF-α)], and detailed ophthalmological examinations of the patients were recorded. Optical coherence tomography (OCT) imaging analyses of the macula, ganglion cell complex (GCC), choroid, and retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness; quantitative evaluation of vascular structures in the macula and peripapillary area by optical coherence tomography angiography (OCTA) imaging were performed. The data of the patients were compared with age-matched healthy controls, and correlation analyses were examined. Results: In this study, the eyes of 32 Type 2 DM patients (18 female, 14 male) and 29 healthy controls (13 female, 16 male) were evaluated. The mean age of the patient group was 57.2±10.8 years, and the mean age of the control group was 54.4±8.5 years (p=0.273). There was no significant difference between the patient and control groups in terms of mean NLO, IGF-1, IL-1, VEGF, and TNF-α values (p0.05).