Farklı endikasyonlara göre kolesistektomi yapılan olgularda sistik arterlerin histopatolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 194940
  2. Yazar: YUSUF TEKEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇETİN KOTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Safra taşı hastalıkları; akut ve kronik kolesistit, bilier pankreatit ve koledok taşına bağlı oluşan mekanik ikter, vd; gastrointestinal sistemi etkileyen en yaygın patolojilerdirler. Akut kolesistit safra kesesinin akut inflamasyonudur, nedeni Hartman poşuna veya sistik kanala oturmuş taştır. Bunun dışında kollajen hastalıkların vasküler yapıyı etkilediği durumlar, ciddi hipertansif, aterosklerotik vasküler hastalıklar ve sistik arterde tromboz diğer nedenlerdir. Safra kesesinin arteryel perfüzyonunu sağlayan sistik arter terminal bir arter olduğu için, bu arterde oluşabilecek patolojik değişikliklerin safra kesesi beslenmesini bozarak, başta kolesistit olmak üzere safra kesesi ile ilgili klinik tablolara yol açabileceği teorik düşüncesi ile bu çalışma planlandı. Bu amaçla akut kolesistit ve farklı endikasyonlarla kolesistektomi yaptığımız 100 hastanın sistik arter örnekleri/segmentleri histopatolojik olarak incelendi. Farklı safra taşı hastalıkları nedeni ile kolesistektomi yapılan olguların sistik arterlerindeki histopatolojik değişikliklerin anlamlılığı, ayrıca bu histopatolojik değişiklikler ile yaş, cinsiyet, diabetes mellitus, sigara ve hipertansiyon gibi çeşitli risk faktörlerinin ilişkisi araştırıldı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde 2004?2006 yılları arasında kolelitiazis, akut ve kronik taşlı kolesistit, mekanik ikter ve bilier pankreatit nedeniyle opere ettiğimiz 100 hastanın sistik arterinden örnek alındı. Bu örnekler Yüzüncü Yıl Üniversitesi Patoloji Laboratuvarında incelendi. 100 vakadan 16'sında sistik arterde patolojik bulgulara rastlandı. Bu hastalara ait bir takım değişkenlerin dağılımı tanımlayıcı istatistikler ile ortaya konarken, aynı şekilde bu hastalara ait tanılar, cinsiyet, hipertansiyon, sigara öyküleri ve diabetes mellitus hastalığına ait insidans (odds ratio) lojistik regresyon analizi ile yapılmıştır. Sonuç olarak, risk faktörlerinden cinsiyet, hipertansiyon, sigara öyküleri ve diabetes mellitus'un ve kolesistektomi endikasyonlarından kolelitizis, akut ve kronik taşlı kolesistit, mekanik ikter'in sistik arterde histopatolojik değişikliklerin görülmesi ile aralarında anlamlı ilişki olmadığı bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
One of the most widespread diseases that affect gastrointestinal system is gallstone and its diseases. Its diseases are acute and chronic cholecystitis, biliary pancreatitis and choledoc stone related mechanical jaundice. The studies for diagnosis and etiology of these diseases still continue. One of these diseases is acute cholecystitis. Acute cholecystitis is an acute inflammation of gall bladder. The reason of acute cholecystitis is stone at cystic channel or Hartman poche with %65- 90. However, other reasons of acute cholecystitis are collagen vascular diseases, serious hipertensive vascular diseases and thrombosis at cystic artery. Cystic artery is a terminal artery. This study was designed according to an idea that pathologic situations at cystic artery can effect mucosal arterial feeding of gallbladder, and result clinical diseases associated with gall bladder. For this purpose we examined 100 patient?s cystic arteries hystopathologically that had performed cholesystectomy. We searched for histopathological variations on cystic artery and associations with risk factors such as age, sex, diabetes mellitus, cigarettes and hypertension. Specimens from 100 patient?s cystic artery, between 2004- 2006 years, were taken from General Surgery Clinic of Yuzuncu Yil University Hospital. These specimens were examined at Pathology Laboratory of Yuzuncu Yil University of those 100 patient?s cystic arteries. Pathological findings were detected at 16 patients. The distribution of some variables which were used in this study were described with descriptive statistics. And the diagnosis of these patients and the incidence of the parameters were estimated with regression statistical technique. Risk analysis was performed according to sex, hypertansion, cigarette and diabetes mellitus. In conclusion, there was no statistically significant correlation between risk factors such as gender, hypertension, smoking history and diabetes mellitus and cholecystectomy indications such as cholelythiasis, acute and chronic cholecystitis with stone and mechanical jaundice with histopathological changes at cystic artery (p>0,05).