Bilişsel açıdan farklı obsesyonlara sahip obsesif kompulsif bozukluğu ola hastalarda klinik özelliklerin karşılaştırılması
The comparison of clinical characteristics of obsessive-compulsive disorder (OCD) patients with cognitively different obsessions
- Tez No: 194941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFULLAH BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Obsesif kompulsif bozukluğun homojen özelliklere sahip alt tiplerini tanımlamaya yönelik çalışmalarda sıklıkla kullanılan uygulamalardan biri belirti yapısına dayanan ayırımdır. Yakın zamanda belirti yapısına dayanan ayırım açısından bilişsel süreçlerden köken alan obsesyonların otojen ve reaktif obsesyonlar olarak iki farklı gruba ayrılabileceği önerilmiştir. Bu çalışmada, otojen ve reaktif obsesyonlara sahip OKB hastalarının klinik özelliklerini karşılaştırmayı amaçladık.Otojen olarak tanımlanan obsesyonlara (Y-BOKÖ belirti kontrol listesine göre saldırganlık, cinsel ve dini obsesyonlar) sahip 27 hasta (otojen grup) ve reaktif olarak tanımlanan obsesyonlara (Y-BOKÖ belirti kontrol listesine göre kirlenme, kuşku, simetri, düzen, somatik vb obsesyonlar) sahip 35 hasta (reaktif grup) çalışmanın örneklemini oluşturdu. Tüm hastalar, SCID-I, SCID-II, Y-BOKÖ, DYÖ ve BASE ile değerlendirildi.Gruplar arasında cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve medeni durum açısından farklılık bulunmadı. Otojen grubun hastalık başlangıç yaşı (26.6±10.0) reaktif gruptan (21.1±7.9) anlamlı olarak daha geç bulundu. Otojen grupla karşılaştırıldığında reaktif grupta kompulsiyon şiddetinin daha fazla, içgörü düzeyinin daha zayıf, kirlenme obsesyonları ve kontrol kompulsiyonlarının daha sık, zihinsel kompulsiyonların daha az olduğu ve daha az düşünceleri bastırma eğilimi gösterdikleri tespit edildi. Otojen gruptaki hastalarda duygudurum bozukluğu eştanısı ve A kümesi kişilik bozukluğu eştanısı reaktif gruba kıyasla daha fazla bulundu. Ayrıca hastalığın başlangıcında stresli yaşam olayları, disosiyatif yaşantılar ölçeği (DYÖ) puanı, OKB dışında eş tanılı anksiyete bozukluğu, somatoform bozukluğu, eş tanılı B ve C kümesi kişilik bozukluklarının varlığı açılarından gruplar arasında fark bulunmadı. Sonuç olarak çalışmada elde ettiğimiz bulgular otojen ve reaktif obsesyonlu hastaların farklı fenotipik özelliklerinin olduğunu göstermektedir. OKB hakkındaki nosolojik tartışmalarda, yeni bir argüman olarak, otojen ve reaktif obsesyonlar temelinde yapılan bir ayırımın destekleyici rolü olabilir.
Özet (Çeviri)
Symptom based differentiation is used frequently in the studies describing homogenous subtypes for obsessive-compulsive disorder (OCD). Recently, it has been suggested that obsessions can be categorized into two different groups, as autogenous and reactive obsessions stemming from different cognitive process. In present study, we aimed to compare clinical features of OCD patients with autogenous and reactive obsessions.Twenty seven patients with autogenous obsessions (agressive, sexual and religious obsessions according to the Y-BOCS Symptom Checklist) and 35 patients with reactive obsessions (contamination, doubt, somatic obsessions and obsessions with need for symmetry or exactness according to the Y-BOCS Symptom Checklist) were included in the study. All patients were evaluated with SCID-I, SCID-II, Y-BOCS, DES and WBSI.There is no significant difference for gender, mean age, years of education and marital status between two groups. The reactive group had a significantly later onset age of illness than the autogenous group (26.6±10.0 vs. 21.1±7.9). The reactive group had more severe compulsions, poorer insight, more frequent contamination obsessions and checking compulsions but less mental compulsions and thought suppression tendency compared to autogenous group. The autogenous group had more frequent mood disorder comorbidity and cluster A personality disorder than reactive group. There was no statistically significant difference for stressful life events at the onset of the disorder, DES scores, comorbid anxiety disorders except OCD, somatoform disorders and cluster B and C personality disorders between two groups.In conclusion, the findings of the present study revealed that patients with autogenous or reactive obsessions had different phenotypic characteristics. In the nosological discussions about OCD, as a new argument, the discrimination based on autogenous versus reactive obsessions may be supportive.