Obsesif kompulsif bozuklukta (OKB) otojen ve reaktif obsesyonlara sahip hastalarda bilişsel farklılıklar
Cognitive differences in patient with autogen and reactive obssessions in obsessive-compülsif disorder (OCD)
- Tez No: 369905
- Danışmanlar: UZMAN DR.ABDÜLKADİR TABO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Otojen ve reaktif obsesyon ayırımı, bilişsel açıdan farklı bir gelişim dizgesine sahip olmaları, farklı uyaranlarla tetiklenmeleri, farklı içeriklere sahip olmaları, farklı klinik özelliklerle ilişkili olmaları ve farklı başa çıkma tutumlarının kullanılması açısından homojen bir alt tiplendirme fırsatı sunmaktadır.Bu modelin uzantısı olarak iki grup arasında semptom profilleri,disfonksiyonel inançlar ve kişilik özellikleri alanında da farklılıklar gösterdiği saptanmıştırGruplar arasında cinsiyet, yaş, medeni durum açısından farklılık bulunmadı. Otojen grubun eğitim düzeyi reaktif gruptan anlamlı olarak yüksek bulundu. Otojen grupta en sık gözlenen obsesyonun saldırganlık olduğu ,reaktif grupta ise kirlenme en sık obsesyon olarak belirlendi.Reaktif gruptaki hastaların en yaygın kompulsiyonların temizleme/yıkama,otojen gruba bakıldığında ise zihinsel/mental olduğu belirlendi. Grupları değerlendirdiğimiz Yale Brown obsesyon puanı, Yale Brown toplam puanı, Düşünce davranış karması ölçeği toplam puanı, Penn vicdanlılık ölçeği toplam puanı, Obsesif inanışlar envanteri toplam puanı, metakognistik ölçeği toplam puanı, Beck anksiyete ölçeği toplam puanı ve Hamilton depresyon ölçeği toplam değerleri otojen ve reaktif grup arasında anlamlı bir farklılık vardır. Tüm ölçek toplam değerleri için otojen grup ortalaması anlamlı derecede yüksek olarak saptandı. DKA ölçeğinde ?Dikkat dağıtma? faktörü otojen grup ile daha fazla ilişkili iken, ?sosyal kontrol? faktörü açısından reaktif grup ortalaması anlamlı derecede yüksektir.Sonuç olarak çalışmada elde ettiğimiz bulgular otojen ve reaktif grup arasında emosyonel tepki, bilişsel gelişim dizgeleri ve kontrol stratejileri açısından anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Bu yeni sınıflandırma OKB nin gelişimini aydınlatmak ve tedavide kullanılacak yöntemleri belirlemede yardımcı olabilir
Özet (Çeviri)
Recent data collected from the researches have proposed a cognitive model that classifies obsessions into two subtypes, named as ?autogenous? or ?reactive? on the basis of the differences in their respective contents, emotional reactions, evaluative appraisals, neutralizing or control strategies, triggering stimuli, ego-dystonicity caused by the obsessions and/or compulsions, and the perceived rationality of the obsessive thought content.No difference was found between two groups with regard to age, gender and marital status. Educational status of the autogenous group was significantly higher than the reactive group. Agresiveness as the most common obsession in the autogenous group and contamination as the most common obsession in the reactive group was determined. The most common compulsion in the reactive group was cleaning/washing compulsions, and mental compulsions were the most common one in the autogenous group There are significant differences between autogen and reactive groups in terms of total score of Y-BOCS, total score of TAF, total score of PIOS, total score of OBI, total score of MCQ,BAE total score , and HDRS total values that we assessed.It has been found that the mean of autogen group was significantly high in terms of total scores of all of the scales.In the TAF scale,?distraction? factor was found to be more associated with autogen group ,whereas in terms of ?socail control? the mean of reactive group was significantly high.Results of this study suggests that there is a significant difference between autogenous and reactive subtypes on the basis of emotional reaction, evaluative appraisals and control strategies. This novel classification of OCD might contribute to clarify the development of OCD and to determine the methods to be used in the treatment.