Bop (cd8 beta opposite) geninin hipertrofik kardiyomiyopatili hastalarda mutasyon analizi
Mutation analysis of bop(cd8 beta opposite) gene in hyperthrophic cardiomyopathy patients.
- Tez No: 194960
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAN ERGİNEL ÜNALTUNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Cardiology, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bop geni CD8b geninin hemen yanındadır ve tersi yönde ekspresyon aktivitesinden dolayı BOP (CD8 Beta OPposite ) olarak adlandırılır. Bop geni insanda 2p11.2'ye lokalizedir ve 456 amino asitlik (aa) protein kodlar. Genin T hücrelerinde eksprese olan formu t-Bop, iskelet ve kalp kasında eksprese olan formuna skm-Bop (M-Bop) olarak adlandırılır. Bop null allel (Bop -/-) embriyoların, E 9.5 embriyonik dönemde yapısal gerilik göstererek E10.5'inci embriyonik döneme kadar yasayabildikleri belirlenmistir. Bop -/- embriyolarda sag ventrikülün gelismedigi sol ventrikülün fazla gelistigi saptanmıstır. Hipertrofik kardiyomiyopati (HKMP), bir genetik hastalık olmasına ragmen hipertrofinin sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Genin eksprese olmadıgı zaman sag ventrikülün hiç gelismemesi ve sol ventrikülün normalden daha fazla gelismesi HKMP ile iliskili olabilecegini düsündürmektedir. Çalısmamız kapsamında, BOP genindeki mutasyonların HKMP ile olası iliskisini göstererek, bu hastalık için yeni tanı testlerinin gelistirilmesine katkıda bulunmayı amaçladık. ?Subtractive hybridization? kütüphanesinden elde edilen klonlarla ilk önce `blast' analizi yapıldı. Aynı bölgeye giden klonlar birlestirilerek en uzun dizi elde edildi. Elimizdeki klonların kodladıgı anlamlı dizi Bop genine gittigi bulundu. Klonların kalpteki ekspresyonunu anlamak için northern blot analizi yapıldı. Bu analizlerden ve yayınlardan genin kalple iliskili oldugu tespit edildi. Çalısma grubumuz olan 50 HKMP'li hasta ve 50 saglıklı kontrolün PCR'ları yapıldı. Çogaltılan ekzon bölgeleri, tek iplikli konformasyonel polimorfizm (SSCP) analizi ile incelenerek farklı bantlara sahip örnekler dizilemeye gönderildi. Bop geninin 2., 6., 7. ve 9. örneklerinde tek nükleotid degisimleri (TND) belirlendi. Ekzon 2 ve 7'de tespit ettigimiz TND kontrol grubunda belirlenmedi. Diger iki ekzondaki TND'ne kontrol grubundaki örneklerde de rastlandı. Bu TND aa degisikligine sebep olmamasına ragmen gelecekte yapılacak RNA düzeyinde ki çalısmalar sayesinde HKMP ile olası baglantıları kurulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Bop gene is located in close proximity to CD8b gene?s side and because of the reverse expression direction , it is called bop. Bop gene is localized to 2p11.2 in human and codes for a protein 456 aa long.The form of the gene expressed in T-cells is called t-Bop and the form expressed in skeletal and heart muscle is called skm-Bop(M-Bop). Bop null allele embryos can show structural retardation during E 9.5 embryonic stage and can live up to E 10.5 embryonic stage. In Bop -/- embryos. In embryos right ventricle isn?t developed and left ventricle is developed too much. Although HCM is a genetic disease, the exact reason of the hypertrophy isn?t known. When there?s no expression of the gene, no development in the right ventricle and more development than normal in the left ventricle may show the relation between the gene and HCM. In our study, we aimed to show the probable relationship between Bop gene mutations and HCM to help to improve new diagnosis tests. Firstly the blast analysis is made with the clones obtained from the subtractive hybridization library. The longest sequence is obtained by joining the clones, which are pointing the same area. It is found that our clones point out the Bop gene. Northern blot analysis is made to understand the expression of the clones in heart. From these analysis and papers, it is understood that the gene is related to the heart. PCR?s of the 50 HCM patients and 50 healthy controls are made. These PCR products are examined by SSCP analysis and samples with different banding patterns are sequenced. Single nucleotide changes are found in the 2nd, 6th, 7th and 9th exons. Silent mutations found in 2nd and 7th exons couldn?t be found in the control group. The single nucleotide base changes found in other two exons are also found in the control group. These single base changes don?t cause protein changes.