Kronik myelojenik lösemili hastalarda wt1 gen ekspresyonu ve genetik değişikliklerin araştırılması
Wt1 gene expression and genetic alternations in patients with chronic myelogenous leukemia
- Tez No: 194962
- Danışmanlar: PROF.DR. SENİHA HACIHANEFİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Molecular Medicine, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kronik myeloid lösemi (KML) günümüzde en çok arastırılan kanserlerden biridir. Wilms' tümör geni 1 (WT1) mezotelyal dokularda ve ürogenital organların gelisiminde rol oynayan, çinko-parmak yapısına sahip bir transkripsiyon faktörüdür. mmatür hematopoetik öncül hücrelerde yüksek seviyede ifade edilmesine ve farklılasma sırasında ekspresyonunda görülen azalmaya dayanarak WT1 geninin hematopoezde etkili olabilecegi düsünülmüstür. Akut lösemilerde, yüksek seviyede ifade edilmesi ve somatik mutasyonlarının görülmesi nedeniyle WT1 geninin lösemi gelisiminde etkili olabilecegi öne sürülmüstür. WT1 gen ekspresyonunun KML prognozu ile iliskisi halen arastırılmaktadır. Bu çalısmada 57 KML hastası ve 50 saglıklı bireyden olusan gruplarda WT1 gen ekspresyonu nested RT-PCR yöntemi ile degerlendirilmistir. Kontrol geni olarak GAPDH geni kullanılmıstır. KML hastalarının %85,9'unda (49/57) WT1 ekspresyonu pozitif bulunmustur. WT1 ekspresyonu saglıklı bireylerin %38'inde (19/50) pozitif bulunmustur. WT1 geninin KML hastaları ile kontrol grubunda tespit edilen ekspresyon degerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmistir (p < 0,001). KML hastalarının %95'inde görülen t(9;22)(q34;q11) Philadelphia kromozomunun varlıgı BCR ve ABL genlerinin füzyonuna neden olmaktadır. BCRABL füzyonunun periferik kan yaymasında flüoresan in situ hibridizasyon (PK-FISH) yöntemi ile degerlendirilmesi hastaların takibinin daha sık ve pratik bir sekilde yapılması için yeni bir yaklasım olabilir. Bu çalısmada degisik klinik fazlarda bulunan 35 KML hastasının periferik kan yaymasından BCR-ABL füzyonu degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Chronic myelogenuos leukemia (CML) is probably the most extensively studied human malignancy. The Wilms? tumor gene 1 (WT1) is a zinc-finger transcription factor involved in the development of urogenital organs and mesothelial tissues. Based on the fact that WT1 is highly expressed in immature hematopoietic progenitor cells, followed by a rapid downregulation during differentiation, a role of WT1 in hematopoiesis was suggested. Overexpression of WT1 and presence of somatic mutations are frequently found in acute leukemia, indicating that WT1 may be involved in the pathogenesis of leukemia. In CML patients, the WT1 expression pattern and its correlation with disease progression have not been well documented. Herein WT1 expression was assessed by nested RT-PCR technique relative to the control gene GAPDH in 57 CML patients and 50 healthy volunteers. WT1 expression was detected in 85,9% (49/57) of the CML patients. WT1 expression was detectable in 38% (19/50) of volunteers. The difference was highly significant (p < 0,001). The Philadelphia translocation t(9;22)(q34;q11) is present in 95% of KML patients and results in the fusion of the BCR and ABL genes. Evaluation of the BCRABL fusion using interphase fluorescence in situ hybridization on peripheral blood smears (PB-FISH) might be another approach allowing more frequent and reliable follow-up of the patients. In this study the BCR-ABL fusion was evaluated in peripheral blood smears of 35 CML patients at different clinical phases. A significant correlation was found between PB-FISH results and the clinical phase (p < 0,001). Also the ratio of Philadelphia chromosome, calculated by FISH analysis correlated with WT1 expression (P = 0,0488). In conclusion, our results support the view that WT1 gene is a surrogate marker of proliferation in CML and to a lesser degree in normal hematopoiesis.