Esansiyel tremor hastalarında vestibüler uyarılmış myojenik potansiyellerin değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular evoked myogenic potentials in essential tremor patients
  1. Tez No: 571839
  2. Yazar: BANU BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÖZGÜR YALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş ve Amaç: Esansiyel tremor toplumda sık görülen yaşla birlikte prevelansı artan kronik progresif bir hareket hastalığıdır. Patogenezi net olarak ortaya konamamakla birlikte beyin sapı yolaklarındaki disfonksiyon suçlanan mekanizmalar arasında yer almaktadır. VEMP (Vestibüler Evoked Myojenik Potansiyeller) beyin sapı ve refleks yolaklarının değerlendirildiği kolay uygulanabilen noninvaziv bir testtir. Biz de bu çalışmada beyin sapı ve refleks yolaklarını VEMP ile değerlendirmeyi, elde edilen sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırarak olası beyin sapı patolojisinin varlığını incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Nöroloji Polikliniğinde Esansiyel Tremor tanısı ile takip edilen ek nörolojik hastalık öyküsü olmayan 34 hasta (20 kadın -14 erkek) ve 25 (14 kadın-11 erkek) sağlıklı kontrol grubu alındı. Tüm hastaların demografik özellikleri, tremor şiddeti ve lokalizasyonu, eşlik eden bulguları, aile öyküsü varlığı kayıt edildi. Hastaların detaylı nörolojik muayeneleri yapıldı. Kognitif değerlendirmeleri için Addenbrooke Kognitif Değerlendirme Bataryası Gözden geçirilmiş versiyonu (ACE-R) kullanıldı. Her iki grubun odyovestibüler değerlendirmesi yapılarak, normal saptananlara servikal Vestibüler Evoked Myojenik Potansiyeller (cVEMP) incelemesi yapıldı. P1 ve N1 dalga latans, amplitüdleri, N1P1 intervali ve asimetri oranları kayıt edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, hasta grubunda sağ N1 latansı ve sağ N1P1 intervali anlamlı uzun saptandı (p˂0.05). Hastalık süresi ile sağ N1P1 intervali arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon izlendi (p˂0.05). Değerlendirilen diğer parametreler arasında istatiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Essential tremor is a chronic progressive movement disorder that is commonly seen in the community and whose prevalence increases with age. Although pathogenesis has not been clearly established, dysfunction of brainstem pathways has been among the accused mechanisms. VEMP (Vestibular Evoked Myogenic Potentials) is an easily applicable noninvasive test for evaluating the pathways of the brain stem and reflexes. In this study, we aimed to evaluate the brain stem and pathways with VEMP and compare the results with the control group to investigate the presence of possible brain stem pathology. Materials and Methods: The study group consisted of 34 patients (20 females -14 males) followed by the diagnosis of Essential Tremor at the Neurology Outpatient Clinic and 25 (14 females-11 males) healthy controls with no history of additional neurological diseases. Demographic characteristics, tremor severity and localization, accompanying findings, and family history were recorded in all patients. Detailed neurological examinations were performed. For the cognitive assessments, the revised version of the Addenbrooke Cognitive Assessment Battery (ACE-R) was used. The audiovestibular evaluation of both groups was performed and cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials (cVEMP) was examined for normal cases. P1 and N1 wave latencies and amplitudes and asymmetry ratios were recorded. Results: When the patient and control groups were compared, the right N1 latency value and the right N1P1 interval were significantly higher in the patient group (p˂0.05). There was a positive correlation with disease duration and right N1P1 interval (p˂0.05). No statistically significant difference was observed in the other parameters (p> 0.05).