Okul çağı çocuklarında 6-n-propiltiyourasil'e (prop) duyarlılık derecesi ve çürük aktivitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi.
Investigation of the relation between 6-n-propylthiouracil (prop) sensitivity and caries activity in schoolchildren.
- Tez No: 194971
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIN ULUKAPI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Diş çürüğü, birçok etkene bağlı bulaşıcı bir infeksiyon hastalığıdır. Çocuklarda çürük riskini belirleyebilmek için çürük aktivite testlerinden yararlanılmaktadır. Son yıllarda bu konuda pratik, hızlı, güvenilir ve ekonomik testler geliştirmek amacı ile birçok araştırmalar yapılmaktadır. Klinik çalışmalar bireylerin 6-n-propiltiyourasil'in (PROP) acı tadına karşı farklı duyarlılık derecelerinin genetik geçişli olduğunu ve bu özelliğin çocukların beslenme alışkanlıkları ve çürük gelişimini etkileyebileceğini göstermiştir. Bu çalışmanın amacı; okulçağı çocuklarında PROP duyarlılık derecesi ile çürük aktivitesi arasındaki ilişkinin çeşitli çürük aktivite testleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmada yaşları 7-12 arasında (yaş ort 9.97±1.59) değişen toplam 120 çocuğun sosyo-ekonomik düzeyi ve oral hijyen alışkanlıkları, fluorid alımı, DMFT, DMFS, df, dfs ve plak indeksleri, diyet ve beslenme alışkanlıkları değerlendirildi. Çocuklar Kariogram ile 3 ayrı çürük risk grubuna ayrıldı. PROP duyarlılığını belirlemek için tek konsantrasyonda solüsyon testi ve PROP emdirilmiş kağıt disk yöntemi birlikte kullanıldı. PROP tat duyusunu etkileyen tüm değişkenler adımsal regresyon analizi ile incelendiğinde DMFT ve dfs en önemli değişkenler olarak bulundu. Buna dayanarak, dfs'ye göre Kariogram ve PROP testlerinin duyarlılığı sırasıyla 0.85, 0.70; özgüllüğü 0.32,0.33 olarak saptandı .
Özet (Çeviri)
Dental caries is an infectious, transmissible disease caused by multifactors. Caries activity tests are being used to assess caries risk in children. In recent years most studies were done for developing practical, quick, reliable and economic tests. Clinical studies showed that the difference in sensitivity to bitter taste of 6-n-propylthiouracil (PROP) is a heritable trait and may influence children?s nutritional habits and caries development. The aim of this study was to investigate the relation between PROP sensitivity and caries activity in schoolchildren, in comparison with different caries activity tests. 120 children aged between 7-12 years (mean age 9.97±1.59) were investigated to determine the socioeconomic status and oral hygiene habits, fluoride consumption, DMFT, DMFS, df, dfs, plaque index, nutritional habits. All children were grouped to three risk groups by using cariogram. One solution test and PROPimpregnated filter paper method was used together to determine the PROP sensitivity. After all associated factors were controlled; stepwise regression analyses revealed that DMFT and dfs scores were significantly important determinants to PROP. According to dfs, the sensitivity of cariogram and PROP tests were 0.85, 0.70; and specificity were 0.32,0.33 respectively.