Zirkonyum oksit alt yapılar üzerine uygulanan farklı üst yapı porselenlerinin bağlanma dayanımlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The comparative investigation of shear bond strengths of different veneering porcelains apllied on zirconium ovide cores
  1. Tez No: 194985
  2. Yazar: SEMANUR TANRIKULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL POYRAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalısmada; Zirkonyum oksit ile güçlendirilmis seramik alt yapılar üzerine farklı iki teknikle uygulanan üst yapı porselenlerinin baglanma dayanımları karsılastırmalı olarak incelendi. Deney grupları; IPS e.max ZirCAD zirkonya alt yapı üzerine, IPS e.max Zirpress ve Noritake CZR Press presleme teknigi; IPS e.max Ceram, Lava Ceram ve Noritake CZR tabakalama teknigi uygulanarak olusturuldu. Her bir deney grubunda 12 adet olmak üzere (n=12) toplam 60 adet deney örnegi hazırlandı. 3,5mm (çap) × 3,5mm (yükseklik) boyutlarındaki silindirik zirkonya alt yapılar üzerine, özel bir metal kalıp kullanılarak 3mm kalınlıgındaki üst yapı seramikleri uygulandı. Üretici firmaların önerileri dogrultusunda pisirilme islemleri tamamlanan deney örneklerine, Universal test cihazında 1mm/dak. hızla bag mukavemeti testleri uygulandı. Kırık olustugu andaki max. kuvvet ve olusan max. gerilim kaydedildi. Sonuçlar istatistiksel olarak student t testi ile degerlendirildi. Olusan kırık yüzeylerinin morfolojileri elektron tarama mikroskopu (SEM) ile incelendi ve kopma yüzeylerinin adeziv ve koheziv karekteri degerlendirildi. Bag dayanımları incelendiginde; en yüksek dege tabakalama teknigi ile uygulanan Noritake CZR (27.10 ± 4MPa)'de elde edilirken; en düsük deger presleme teknigi ile uygulanan Noritake CZRPress (17.06 ± 6MPa)'de bulunmustur. Her iki grup arasında istatistiksel anlamda ileri derecede anlamlı ( p0.001) bir farklılık varken; diger presleme teknigi ile hazırlanan IPS e.max ZirPress (24.58 ± 12MPa) deney grubu ile anlamlı bir farklılık elde edilmemistir. Yine tabakalama teknigi ile hazırlanan IPS e.max Ceram (18.06 ± 4MPa) Noritake CZR'den anlamlı derecede düsük bir baglanma göstermistir. Bu çalısmanın sonucunda; yeni bir yöntem olan zirkonya üzerine presleme tekniginin, tabakalama teknigine benzer sonuçlar verdigi, ancak her iki teknikle ilgili olarak in vitro çalısmaların, klinik çalısmalar ile desteklenmesi gerektigi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bonding strength of veneering porcelains applied on ceramic cores reinforced with zirconium oxide using two different techniques were comparatively investigated. Experimental groups were formed by using layering technique with IPS e.max Ceram, Lava Ceram and Noritake; and press-on technique with IPS e.max ZirPress and Noritake CZR Press, all of which were applied on IPS e.max ZirCAD zirconia substructures. A total of 60 specimens, 12 for each group were prepared. Veneering ceramics 3mm in thickness were applied on cylindrical zirconia cores in dimensions of 3.5mm (diameter)X 3.5mm (height) by using a specially designed metallic mold. Shear bond strength tests were performed on experimental specimens which were fired according to the manufacturers? recommendation, in the universal test machine at a crosshead speed of 1mm/min. Maximum force and stress formed during the fracture were recorded. Statistical analyzes were examined by student t test. The morphology of the fracture surfaces were examined by scanning electron microscope (SEM) and the mode of failure was found to be adhesive or cohesive. When the bonding strengths were examined, Noritake CZR (27.10±4MPa)which was applied by using layering technique demonstrated the highest and Noritake CZRPress (17.06±6MPa) demonstrated the lowest value. While there was a statistically significant difference between these two groups (p0.001) IPS e.maxZirPress (24.58±12MPa) which was prepared with another pressing technique showed no significant difference. IPS e.max Ceram which was prepared by using layering technique (18.06±4 MPa) and demonstrated a significantly weaker bond as compared to Noritake CZR. In conclusion, the new method of pressing on zirconia showed similar results with layering technique. However in vitro studies on these two techniques should be supported by clinical investigations.