Postmenopozal kadınlarda fitoöstrojen tedavisinin asimetrik dimetilarjinin (adma) üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of the phytoestrogen treatment on plazma asymetric dimethylarginine concentration in postmenopausal women
- Tez No: 195048
- Danışmanlar: PROF. NİLGÜN ÖZTÜRK TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Bu tezin amacı postmenopozal kadınlarda genistein tedavisinin nitrik oksit sentazın Asimetrik dimetilarjinin üzerindeki etkilerini araştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Fatih Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na Temmuz 2006 - Eylül 2007 tarihleri arasında başvuran 74 sağlıklı postmenopozal kadın çalışmaya dahil edildi. Çalışma prospektif ve vaka-kontrollü olarak planlandı. 38 hasta ile çalışma sonlandırıldı (Grup I=21 hasta, Grup II=17 hasta). Çalışma başlangıcında ve 6. ayda ADMA düzeylerine bakılarak hem gruplar arası hemde grup içi karşılaştırmalar yapıldı. BULGULAR: Çalışma başlangıcındaki genistein ve kontrol grubunda ADMA seviyeleri sırasıyla 0.74 ± 0.10 ve 0.77 ± 0.09 idi. Çalışma bitiminde ise genistein ve kontrol grubunda ADMA seviyeleri sırasıyla 0.82 ± 0.14 ve 0.77 ± 0.07 idi. Her iki grup ADMA düzeyleri açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Çalışma ve kontrol grubunda grup içi karşılaştırma yapıldığında (tedavi başlangıcı ve sonunda) ADMA seviyeleri kontrol grubunda benzerken, genistein grubunda ADMA seviyelerinde az ama beklenmeyen bir artış gözlendi fakat bu istatistiksel olarak anlamlı değildi. SONUÇ: Sağlıklı postmenopozal kadınlarda 6 aylık genistein tedavisinin kan ADMA düzeylerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This research work to investigate the effects of genistein therapy on asymetric dimethylarginine in postmenopausal women. MATERIAL AND METHODS: The study was conducted at the Fatih University Hospital, Department of Gynecology and Obstetrics where postmenopausal women recruited from July 2006 to September 2007. Seventy four healty postmenopausal women were enrolled in this prospective and case-control study. The study was ended up with 38 patients. (Group I =21 patients, Group II = 17 patients). Levels of ADMA measured at baseline, and 6 months. ntergroup and intragroup comprassion was made. RESULTS: At the beginning of the study (baseline), ADMA level in genistein group and control group were 0.74 ± 0.10 and 0.77 ± 0.09 respectively. At the end of the study, ADMA level in genistein group and control group were 0.82 ± 0,14 and 0.77 ± 0,07 respectively. There were no statistically significant differences in ADMA levels between the two groups, due to concomitant genistein use (p>0.05). When intragroup comprasion was made both in study and control group (before and after genistein treatment) ADMA levels of control group were found similar, on the other hand ADMA level?s in genistein group showed a small, unexpected increase but it was not statistically saignificant. CONCLUSIONS: In healty postmenopausal women, 6 mounth genintein treatment has no statistically effect on plazma ADMA levels.