Böbrek nakli hastalarında kalp-ayak bileği vasküler indeksi (CAVI) ile belirlenen arteriyel sertlik ile ekokardiyografik ve aterosklerotik parametrelerin ilişkisi
The associations between cardio-ankle related arterial stiffness (CAVI) and echocardiographic and atherosclerotic parameters in kidney transplant patients
- Tez No: 610633
- Danışmanlar: PROF. DR. BELDA DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek nakli sonrasında kardiyovasküler sorunlar azalsa da hala genel popülasyona göre yüksek kalmaktadır ve bu nedenle böbrek nakli hastalarında mortalitenin en önemli nedeni yine kardiyovasküler olaylardır. Son zamanlarda kalp-ayak bileği vasküler indeksi (CAVI), kan basıncından bağımsız bir şekilde, arteriyel sertliğin ve KVH'ın erken belirleyicisi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada CAVI'nin böbrek nakli hastalarında ekokardiyografik olarak sol ventrikül geometrisi, sistolik ve diyastolik fonksiyon ve aterosklerotik inflamatuvar parametreler olarak yağ asidi bağlayıcı protein-4 (A-FABP), fibroblast büyüme faktörü-21 (FGF-21), c-terminal fibroblast büyüme faktörü-23 (FGF-23), solubl alfa klotho (s-Klotho), matriks metalloproteinaz-2 (MMP-2), matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9), monosit kemoatraktan protein-1 (MCP-1), anjiopoietin benzeri protein-2 (ANGPLT-2) ile ilişkinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yaş ve cinsiyet açısından uyumlu ve bilinen kardiyovasküler hastalığı olmayan iki grup alındı. Birinci grup: En az iki yıllık böbrek nakli öyküsü olan ancak daha öncesinde herhangi bir kardiyak hastalık (koroner by-pass, MI, angina) hikayesi bulunmayan 75 hasta; İkinci grup: renal fonksiyon bozukluğu, diyabeti ve herhangi bir kardiyak hastalık öyküsü bulunmayan 55 kişi kontrol grubu olarak alındı. Çalışmaya alınan kişilerin A-FABP, FGF-21, FGF-23, s-Klotho, MMP-2, MMP-9, MCP-1 ve ANGPTL-2 düzeyleri ile birlikte standart laboratuvar değerleri ölçüldü. Ayrıca CAVI cihazı ile arteriyel sertlik değerlendirmesi ve transtorasik ekokardiyografik ölçümleri yapıldı. Bulgular: Ortalama CAVI ölçüm değerlerinde böbrek nakli grubu (7.26±1.68) ile kontrol grubu (7,02±1,3) arasında anlamlı farklılık saptanmasa bile yüksek CAVI (≥8) skoruna sahip olanlar böbrek nakli grubunda (%32) kontrole (%18,20) göre sınırda anlamlı yüksek saptandı (p=0,077). A-FABP ölçümleri böbrek nakli grubunda (8.86±11,73 ng/ml) kontrol grubuna (6.21±11.8 ng/ml) göre anlamlı yüksek saptandı (p=0,0001). ANGPLT-2 ölçümleri böbrek nakli grubu (20.99±22.15 ng/ml) ile kontrol grubu (17.26±19.91 ng/ml) arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,207). MMP-9 ölçümleri böbrek nakli grubunda (2715.68±3293.88 ng/L) kontrol grubuna (1921.08±3226.5 ng/L) göre anlamlı yüksek saptandı (p=0,0001). MMP-2 ölçümleri böbrek nakli grubunda (627.04±1059.29 ng/L) kontrol grubuna (505.29±949.27 ng/L) göre istatistiksel anlamlılık sınırına yakın yüksek saptandı (p=0,073). MCP-1 ölçümleri böbrek nakli grubunda (1143.19±1954.2 ng/L) kontrol grubuna (824.97±1754.91 ng/L) göre anlamlı yüksek saptandı (p=0,0001). FGF-21 ölçümleri böbrek nakli grubunda (34.01±28.63 pg/ml) kontrol grubuna (27.45±33.14 pg/ml) göre anlamlı yüksek saptandı (p=0,0001). FGF-23 böbrek nakli grubunda (71.14±125.16 pg/ml) kontrol grubuna (75.3±134.92 pg/ml) göre anlamlı düşük saptandı (p=0,018). S-Klotho ölçümleri böbrek nakli grubu (4.18±6.84 ng/ml) ile kontrol grubu (3.71±6.84 ng/ml) arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,246).Her iki grup arasında LVEF% ölçümleri açısından anlamlı farklılık saptanmadı. (p=0,651).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although cardiovascular problems decrease after kidney transplantation, they are still high compared to general population and because of this reason the cardiovascular incidents still remain one of the main reasons for mortality in kidney transplantation patients. Recently, cardio-ankle vascular index (CAVI) is used to determine arterial stiffness and CVD's early measurement independent of blood pressure. In this study aim is to investigate the relationship between CAVI and echocardiographic parameters including (left ventricle geometry, systolic and diastolic function) and as well as atherosclerotic parameters including ( fatty acid binding protein-4 (A-FABP), fibroblast growth factor-21 (FGF-21), c-terminal fibroblast growth factor- 23 (FGF-23), soluble alpha klotho (s-klotho), matrix metalloproteinase-2 (MMP-2), matrix metalloproteinase-9 (MMP-9), monocyte chemoattractant protein-1 (MCP-1), angiopoietin-like protein-2 (ANGPLT-2)) in kidney transplantation patients. Material and Method: Two groups whom are coherent according to their age and gender, and known free from any cardiovascular diseases are taken in this study. First group: 75 patients who have at least two years of kidney transplantation history but haven't any cardiovascular diseases (coronary by-pass, MI, angina); Second group: 55 people who didn't have renal function diseases, diabetes or any cardiac history disease are taken as control group. A-FABP, FGF-21, FGF-23, s-Klotho, MMP-2, MMP-9, MCP-1, ANGPTL-2 and standard laboratory tests were measured. Also, measurements of arterial stiffness assessment by using a CAVI device and transthoracic echocardiography measurements are performed. Findings: Although no significant differences were observed in the CAVI levels between the kidney transplantation group (7.26±1.68) and the control group (7.02±1.3), percentage of subjets with high CAVI score were higher in kidney transplantation group compared to control group. A-FABP measurements in the kidney transplantation group (8.86±11,73 ng/ml) were significantly higher (p=0,0001) than in the control group (6.21±11.8 ng/ml). No significant differences (p=0,207) were observed between the kidney transplantation group (20.99±22.15 ng/ml) and the control group (17.26±19.91 ng/ml) in ANGPLT-2 measurements. MMP-9 measurements in the kidney transplantation group (2715.68±3293.88 ng/L) were significantly higher (p=0,0001) than in the control group (1921.08±3226.5 ng/L). MMP-2 measurements in the kidney transplantation group (627.04±1059.29 ng/L) were higher with borderline significance (p=0,073) than in the control group (505.29±949.27 ng/L). MCP-1 measurements in the kidney transplantation group (1143.19±1954.2 ng/L) were significantly higher (p=0,0001) than in the control group (824.97±1754.91 ng/L). FGF-21 measurements in the kidney transplantation group (34.01±28.63 pg/ml) were significantly higher (p=0,0001) than in the control group (27.45±33.14 pg/ml). FGF-23 measurements in the kidney transplantation group (71.14±125.16 pg/ml) were significantly lower (p=0,018) than in the control group (75.3±134.92 pg/ml). In s-Klotho measurements there was no significant difference (p=0,246) between the kidney transplantation group (4.18±6.84 ng/ml) and the control group (3.71±6.84 ng/ml). There was also no significant difference (p=0,651) between the two groups in LVEF% measurements.