Kronik lenfositik lösemide zap-70 in prognostik önemi
Prognostic significance of zap-70 in chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 195101
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNCİ YAĞCI
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Hematoloji, Hematology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
KLL, klinik seyri degisken bir hastalıktır. Kötü klinik seyir gösterecek hastaları öncedenbelirlemek çok önemlidir. Klinik evreleme sistemleri, erken evrede tanı konmus hastalardandaha sonra hangilerinin hızlı seyredecegini belirlemede yetersizdir. Çalısmamızda, ZAP-70ifadelenmesinin KLL hastalarındaki diger prognostik belirteçlerle iliskisini ve tedavisiz izlemsüresine etkisini göstermeyi amaçladık.Standart morfolojik ve immünfenotipik ölçütlerle tanı konulmus olan 52 KLL hastasıçalısmaya alındı. ZAP-70 ve CD38 ifadelenmesini akım sitometrik yöntemle degerlendirdik.47 hastada FISH'le 13q delesyonu, 11q delesyonu, p53 delesyonu ve trizomi 12 çalısıldı.52 hastanın 32'sinde (% 61,5) ZAP-70 ifadelenmesi % 20'nin altındayken, 20'sinde (%38,5) ZAP-70 ifadelenmesi % 20'nin üzerindeydi. ZAP-70 pozitif olan hastalarda, ZAP-70negatif hastalara göre klinik evre daha ileriydi (p= 0,02) ve Hb düzeyleri anlamlı olarakdüsüktü (p= 0,02) ve LKS anlamlı olarak daha kısaydı (p= 0,04). ZAP-70 ifadelenmesi ileCD38 ( >% 30) ve sitogenetik anormallikler arasında anlamlı iliski saptanmadı.ZAP-70 pozitif olan hastalarda tedavi gereksinimi ZAP-70 negatif gruptan anlamlıderecede fazlaydı (p= 0,02). CD38 ifadelenmesi ve FISH anormallikleriyle tedavi gereksinimiarasında anlamlı iliski olmadıgı gözlendi (p> 0,05). Çok degiskenli analizde, ZAP-70'in tedavigereksinimi üzerine bagımsız degisken oldugu gözlendi (p= 0,03).Sonuç olarak ZAP-70 pozitif hastaların tedavi gereksinimlerinin fazla oldugunu saptadık.Akım sitometrik olarak ZAP-70 ifadelenmesinin tanı anında saptanması, KLL hastalarınınhangilerinin tedavi gereksinimi olacagının önceden belirlenmesinde çok degerlidir.
Özet (Çeviri)
CLL is a disease with a variable prognosis. It is of crucial importance to determinepatients who will have an unfavorable course. Current clinical staging systems are incapableof predicting patients who would have a rapid progression after an initial diagnosis at an earlystage. In our study, we aimed to determine the association of ZAP-70 with other prognosticfactors and duration of treatment-free interval in CLL.Fifty-two CLL patients, diagnosed with standart moprhologic and immunophenotypicmethods, were included in the study. ZAP-70 and CD38 expressions were evaluated by flowcytometry. In 47 of the patients, 13q deletion, 11q deletion, p53 deletion and trisomy 12 werestudied with FISH.Out of 52 patients, 32 (61,5%) had ZAP-70 expression less than 20% and 20 (38,5%)had ZAP-70 expression more than 20%. The clinical stage of ZAP-70 positive patients weremore advanced (p= 0,02) and they had significantly lower hemoglobin levels (p= 0,02) and ashorter LDT (p= 0,04) compared to ZAP-70 negative patients. No association was observedbetween ZAP-70 and CD38 (>30%) and cytogenetic anomalies.The need for treatment was significantly higher in ZAP-70 positive group compared tonegative patients (p= 0,02). No correlation was observed between the need for treatment andCD38 expression and anomalies determined by FISH (p> 0,05). ZAP-70 was found to be anindependent variable of need for treatment in multivariate analysis (p= 0,03).As a conclusion, we demonstrated that patients who are ZAP-70 positive have a higherneed for treatment. Thus, determining ZAP-70 expression with flow cytometry at diagnosis isvery valuable in identifying patients in need for treatment beforehand.