Spinal cerrahide peroperatif ve postoperatif kullanilan intravenöz parasetamolün postoperatif morfin tüketimine etkisi
The effect of intravenous paracetamol used in spinal surgery as peroperativly and postoperativly on postoperative morphine consumption.
- Tez No: 195109
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL ÖZKOÇAK TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalısmamızın amacı spinal cerrahide i.v. morfin HKA'ye eklenen i.v. parasetamolün postoperatif morfin tüketimi üzerine etkisini arastırmaktır. Hastane etik komitesi izni ve hasta onamları alındıktan sonra ASA I-III grubunda 67 eriskin hasta randomize olarak iki gruba ayrıldı. Grup M'e postoperatif olarak i.v. HKA ile morfin (bolus doz 1 mg, kilitli kalma süresi 10 dk ve limit 50 mg / 24 saat) verildi. Grup MP ise morfin HKA'ye ek olarak i.v. parasetamol (1 gr 15 dk içinde infüzyon, 8 gr / 48 saat) aldı. Postoperatif 0., 30., 60. dk, 2., 4., 6., 12., 18., 24. ve 48. saatlerde SAB, DAB, KAH, SpO2, SS, HKA istek sayısı, yanıtlanan HKA istek sayısı, sedasyon skorları, VAS ve VRS skorları, bulantı-kusma, kasıntı ve döküntü varlıgı kaydedildi. Ayrıca morfin ön yükleme miktarları (0. dakikada VAS > 3) ve antiemetik tüketimi de kaydedildi. Morfin ön yükleme miktarları, total morfin tüketimi ve sedasyon skorları Grup MP'de daha düsük olarak bulundu (p < 0.05). Sonuçta, spinal cerrahiden sonra morfin HKA'ye eklenen i.v. parasetamol morfin tüketim miktarını azaltarak morfin HKA'nin postoperatif analjezi kalitesini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effects of i.v. paracetamol added to i.v. morphine PCA on postoperative morphine consumption in spinal surgery. After obtaining the approval of the hospital ethics committee and patient?s consents, 67 adult patients, in ASA groups I-III, were randomly divided into two groups. Group M received i.v. morphine PCA postoperatively (bolus dose 1 mg, lock out time 10 min, limited 50 mg / 24 hrs). When the skin incision was started to close, i.v. paracetamol ( 1 g infused in 15 min, 8 g / 48 hrs) was also added to morphine PCA in Group MP. The SAP, DAP, HBR, SpO2, BR, PCA demand number, replied demand number and total morphine consumption, sedation scores, VAS and VRS scores, presence of nausea and vomiting, itching and pathches were recorded at 0., 30., 60. min, 2., 4., 6., 12., 18., 24. and 48. hrs. Morphine preload amounts (VAS > 3 at 0. min) and antiemetic consumption were also recorded. Morphine preload amounts, total morphine consumption and sedation scores were found to be lowered in Group MP (p < 0.05). In conclusion, i.v. paracetamol added to morphine PCA after spinal surgery enhances the quality of the postoperative analgesic effect of morphine PCA by lowering the morphine consumption amount.