Farklı ışık kaynaklarının sıyırma kuvvetleri üzerindeki etkilerinin iki adeziv sistemi ile karşılaştırılması
Effect of different light sources on shear bond strength of brackets bonded with two adhesive systems
- Tez No: 195116
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ARUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada aynı koşullar altında 2 adeziv sistemi (Transbond XT [3M/Unitek, Monrovio, Calif], Pad Lock [Reliance Orthodontic Products]) ve 5 farklı ışın kaynağı kullanılarak braketler üzerinde sıyırma kuvveti dirençleri ve kopma bölgeleri değerlendirilmiştir. 170 adet sığır daimi mandibular kesici diş 10 gruba bölünmüştür. Her grupta 17 örnek bulunmaktadır. Dişlere 170 adet paslanmaz çelik braket ( Dynalock [3M/Unitek, Monrovio,Calif] ) yapıştırılmıştır. Her adeziv sistemi klasik halojen ışık (Ortholux XT, 3M/Unitek) ile 40 sn, hızlı halojen (Optilux 500, Demetron) ile 20 sn, yüksek güçlü halojen (Swissmaster, EMS) ile 6 sn, hızlı LED (bluephase, Ivoclar) ile 20 sn ve plazma (BC300) İle 6 sn ışınlanmıştır. Yapıştırmadan sonra tüm braketler 3 gün süre ile distile su içinde bekletilmiş ve test cihazı ile sıyırma modunda test edilmiştir. Yapıştırma dirençleri değerlendirildiğinde ışın kaynakları ve adeziv sistemleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yüksek güçlü halojenle yapıştırılan grubun kopma direnci diğer ışın kaynakları ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Pad Lock ile yapıştırılan grupların kopma direnci Transbond XT ile yapıştırılan gruplara göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Kopma bölgeleri incelendiğinde test edilen 10 grup arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Yapılan araştırma sonucunda plazma hasta başında geçirilen zamanı azaltması ve yüksek kopma dirençleri oluşturması bakımından ışın cihazları arasında iyi bir alternatif olarak tavsiye edilmektedir. Yeni piyasaya çıkan Pad Lock ise ortodontik braketler için gerekli olan minimum kopma direncini sağlamıştır fakat Transbond XT ile kıyaslandığında sağladığı kopma direnci beklenenden düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study assesed the shear bond strength and failure site of orthodontic brackets by using 2 adesive systems (Transbond XT [3M/Unitek, Monrovio, Calif], Pad Lock [Reliance Orthodontic Products])and 5 different light sources under same conditions. One hundred and seventy permanent mandibular incisors were randomly divided into 10 groups. Each group consisted of 17 specimens. 170 stainless steel brackets ( Dynalock [3M/Unitek, Monrovio,Calif] )were bonded to teeth. Each adesiv system was light cured with a halogen light (Ortholux XT, 3M/Unitek) for 40 seconds, high intensity halogen (Optilux 500, Demetron) for 20 seconds, high power halogen (Swissmaster, EMS) 6 seconds, high intensity LED (bluephase, Ivoclar) for 20 seconds and plasma arch (BC300) for 6 seconds. After bonding, all sample were stored in distelled water for 3 days and then tested in a shear mode on a universal testing machine. Statistically significant differences were found between light sources and adesive systems when shear bond strengths were evaluated. Shear bond strength of the group bonded with high intensity halogen found significantly lower when compared with the other light sources. Shear bond strength of the groups bonded with Pad Lock were found statistically lower than the groups bonded with Transbond XT. When failure sites were assesed significant differences were found between 10 groups. The results of this study revealed that the plasma arch curing light is a good alternative for light curing polimerization and can be recommended for clinical use due to its reduced chairtime and high performance in terms of shear bond strength values. A new bonding adhesive, Pad Lock, achieved the adequate minimum bond strength for orthodontic brackets but showed lower bond strength then our expectations when compared with Transbond XT.