Farklı ışık kaynaklarının ve ışık uygulama tekniklerinin kompozit rezinlerdeki polimerizasyon büzülmesi ve dentine bağlanma dayanımlarına etkisinin incelenmesi
Effects of different curing units and methods on composite polymerisation shrinkage and dentine bond strength
- Tez No: 196307
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİDUN HÜRMÜZLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kompozit rezin restorasyonların basarısını etkileyen en önemlifaktörlerden biri olan polimerizasyon büzülmesi, dis yapılarında yada dis yapılarıile kompozit rezin ara yüzeylerinde streslerin olusmasına neden olmaktadır.Stresler dislerde baglanma basarısızlıklarına dolayısı ile postoperatif agrılara,mikrosızıntıya ve sekonder çürük olusumlarına neden olmaktadır.Çalısmamızda; polimerizasyon için kullanılan ısık kaynaklarının ve ısıkuygulama tekniklerinin polimerizasyon büzülmesine ve baglanma dayanımınaetkisinin degerlendirilmesi amaçlanmıstır.Bu amaçla piyasada kullanılmakta olan dört farklı ısık kaynagının (Hilux,Translux Energy, Elipar Freelight, Mini L.E.D) mevcut sekiz modu iki ayrıkompozit (Filtek Supreme, Venus) üzerinde 16 grup olusturularak test edilmistir.Çalısmamızın birinci bölümünde densitometrik yöntem kullanılarak 16grubun polimerizasyon büzülme miktarları ayrı ayrı hesaplanmıstır.kinci bölümünde ise baglanma dayanımlarını tespit etmek için hazırlananörneklere mikro-gerilim testi uygulanmıstır.Bu in vitro çalısmalarımızdan elde ettigimiz sonuçlara göre ısık kaynaklarıbüzülme miktarına ve baglanma dayanımına etkileri açısındandegerlendirildiginde aralarında istatistiksel olarak fark bulunmustur.Polimerizasyon büzülme miktarları karsılastırıldıgında toplam enerjimiktarı en yüksek olan Translux ısık kaynagının standart modunun en fazlabüzülme olusturdugu belirlenmistir. Baglanma dayanımı sonuçlarında ise yineaynı ısık modu ile en düsük degerler elde edilmistir. Düsük ısık siddetine sahipElipar Freelight ısık kaynagının standart modu ile polimerize edilenrestorasyonlarının dentine baglanma dayanımları yüksek çıkmıstır. Isıkkaynaklarının bazılarında soft-start modunun baglanmayı olumlu etkiledigisaptanmıstır.Sonuç olarak, mevcut çalısmanın sınırları içinde; düsük ısık siddetiuygulanarak polimerizasyonun daha yavas yapılması ile polimerizasyonbüzülmesi ve baglanma dayanımı açısından olumlu sonuçlar elde edilecegisöylenebilir.
Özet (Çeviri)
Polymerization shrinkage, which is one of the most significant factorsaffecting the success of composite resin restorations, causes stress on dentine andresin composite interface. This stress causes postoperative pain, bonding failure,microleakage and therefore seconder caries.In this study; the effects of light curing units and curing techniques onpolymerization shrinkage and bonding strength were evaluated.For this aim, eight modes of four different light curing units (Hilux,Translux Energy, Elipar Freelight, Mini L.E.D) tested by forming 16 groups usingtwo different composite types (Filtek Supreme, Venus).In the first part of this study; the amount of polymerization shrinkage in 16groups were calculated.In the second part; microtensile test was performed on the samplesprepared to determine bonding strengths.According to the results from this in-vitro study; the effect of light curingunits on the amount of polymerization shrinkage and bonding strength showedstatistically difference.When the amount of polymerization shrinkages were compared, it wasdeterminated that Translux Energy?s standard mode, which has the greatest totalenergy density, performed the greatest amount of shrinkage. As far as the resultsof bonding strengh were concerned, the lowest values were obtained using thesame curing mode. The dentine bonding strength of restorations, which werepolymerizated by standard mode of Elipar Freelight curing unit with low lightintensity, found to be highest values. In some of curing units, it is determinatedthat soft-start mode had affected the shrinkage positively.Consequently, in the limits of this study, it can be said that with slowerpolymerization using low light intensity, positive results in terms ofpolymerization shrinkage and bonding strength will be obtained.