Anormal servikal sitolojik bulgular ile human papilloma virus enfeksiyonları arasındaki ilişki
The correlation between abnormal cervical cytology results and human papilloma virus infections
- Tez No: 195126
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amacımız Bethesda 2001 terminolojisine göre sınıflandırılmıs anormalkonvansiyonel servikal sitoloji sonuçları ile histopatolojik sonuçlar, kolposkopik bulgular,HPV-DNA pozitifliği, biyopsi prosedürleri ve yas değiskenleri arasındaki karsılıklıiliskileri incelemektir.Çalısmamıza 2006-2007 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi KadınHastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı' na basvuran hastalardan 139' u dahil edildi.Çalısma klinik tanımlayıcı ve tek merkezli olarak planlandı. Hasta grubu, 71 ASCUS, 35LSIL, 14 HSIL, 12 AGC ve 7 ASC- H olgusundan olustu. Sitolojik gruplar ile,histopatolojik, kolposkopik bulgular, HPV-DNA pozitifliği, biyopsi prosedürü ve yasarasındaki iliskiler değerlendirildi.Çalısmamızın sonucunda yas grupları ile sitolojik, histopatolojik sonuçlar,kolposkopik bulgular, HPV-DNA pozitifliği ve uygulanan biyopsi prosedürleri arasındaistatistiksel olarak anlamlı bir iliski saptanmadı.Sitolojik bulgular ile HPV-DNA pozitifliği, uygulanan biyopsi türü vehistopatolojik sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı, kolposkopik bulgular arasındaistatistiksel olarak anlamsız bir iliski saptandı. Kolposkopik bulgular ile HPV-DNA81pozitifliği arasında istatistiksel olarak anlamsız, biyopsi tipi ve histopatolojik sonuçlararasında istatistiksel olarak anlamlı bir iliski saptandı.Biyopsi tipi ile HPV-DNA pozitifliği arasında anlamsız, histopatolojik bulgular ileanlamlı bir iliski saptandı. HPV-DNA pozitifliği ile histopatolojik sonuçlar arasındaanlamlı bir iliski saptandı.Fakat HPV-DNA pozitifliği tüm sitoloji gruplarında beklenenden düsük oranda veHPV testinin CIN2+3' ü predikte etmedeki sensivitesi düsük olarak bulundu. Sitoloji,histopatoloji bulguları arasındaki iliskiye bakıldığında, sitolojik sonuçların daha ileriderecede olduğu veya biyopsi sonuçlarındaki yüksek dereceli lezyonların görülmeoranlarının düsük kaldığı yorumu yapılabilir.Kolposkopik bulguların histopatolojik sonuçlar ile %50 oranında uyumsuz olduğuizlendi.Özellikle ASCUS ve LSIL' lı hastalarda yüksek oranda uygulanan leep biyopsiprosedürü ile kolposkopik tanı ve tedavide asırıya gidildiği görüldü.Sonuç olarak, HPV-DNA testinin, servikal tarama programında, servikal sitolojiyeek olarak triaj amaçlı kullanımının uygun olmadığı, fakat histolojik olarak tanı almısyüksek dereceli servikal intraepitelyal lezyonların, tedavi sonrası nüks ve persistansdurumları açısından takibi sırasında kullanımının uygun olabileceği değerlendirmesiniyaptık.
Özet (Çeviri)
Our objective is to evaluate the correlations between abnormal cervical cytologyresults according to the Bethesda 2001 terminology and colposcopic findings,histopathologic results, HPV-DNA seropositivity, biopsy procedures and age.Number of 139 patients who were admitted to Gazi University Faculty ofMedicine, Department of Obstetrics and Gynecology from 2006 to 2007 were included toour study. A clinical descriptive study was designed. Study group included 71 ASCUS, 35LSIL, 14 HSIL, 12 AGC and 7 ASC-H cases. We have evaluated associations betweencytologic groups and histopathologic, colposcopic findings, HPV-DNA seropositivity,biopsy procedures and age.By the results of our study, a significant correlation was not found between the agegroups and cytologic, histopathologic results, colposcopic findings, HPV-DNAseropositivity and biopsy procedures.A significant correlation was found between cytologic results and HPV-DNAseropositivity, biopsy procedures and histopathologic results, but was not found withcolposcopic findings.A significant correlation was found between the colposcopic findings and biopsyprocedures, histopathologic results, but was not found with HPV-DNA seropositivity.83A significant correlation was found between the biopsy procedures andhistopathologic results, but was not found with HPV-DNA seropositivity.A significant correlation was found between HPV-DNA seropositivity andhistopathologic results.For all cytologic groups HPV-DNA seropositivity was detected at low rates and alow sensitivity value was calculated for predicting CIN2+3.When we evaluated the association between cytologic and histopathologic findings,we have the comment of there has been an overdiagnosis of cytologic results and highgrade lesions were at low rate in the histopathologic results.We have observed that there is a 50% dicrepancy between the colposcopic findingsand histopathologic results.It has been seen that there is an overdiagnosis and overtreatment by using leepprocedure for ASCUS and LSIL cases.By the result, we have suggested that using a combination of HPV testing andcytology is not suitable for the triage of cervical cancer screening, but HPV-DNA test canbe used for the posttreatment management of histologically confirmed high grade cervicalintraepithelial lesions.