Aşil tendon kopmalarında cerrahi tedavi: perkütan ve açık cerrahi yöntemlerinin tavşan modelinde karşılaştırılması.
Surgical treatment of achilles tendon ruptures: the comparision of open and percutaneous methods in a rabbit model.
  1. Tez No: 195130
  2. Yazar: GÜNEY YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT NEDİM DORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Asil tendon kopmaları en sık karsılasılan tendon yaralanmaları arasında bulunmakta ve bunun yanında tedavide izlenecek yöntem konusunda tartısma devam etmektedir. Bugün gelinen noktada cerrahi tedaviler daha sıklıkla tercih edilmektedirler. Cerrahi tedaviyi de açık ve kapalı/perkütan cerrahi olarak ikiye ayırmak mümkündür. ki tedavi yötemini karsılastıran klinik çalısmalar olmasına ragmen farklı iki yöntemin tendon iyilesmesi üzerindeki etkilerini arastıran hayvan çalısması bulunmamaktadır. Çalısmamızda farklı iki tedavi uygulanan asil tendonlarının cerrahi sonrası altıncı haftada iyilesme özellikleri incelendi. Yirmialtı adet Yeni Zellanda tipi beyaz tavsan çalısmamızda kullanıldı. Denekler iki esit grupta degerlendirildi. Hayvanlara genel anestezi verildikten sonra sag asil tendonlarına perkütan olarak tenotomi uygulandı. Grup A'da açık , grup B'de ise perkütan asil tendon onarımı yapıldı. Her iki grupta modifiye Bunnel dikis teknigi kullanıldı. Sol taraf asil tendonları ise kontrol grubu olarak degerlendirildi. Cerrahi uygulanan ekstremiteye üç hafta boyunca ayakbilegini plantar fleksiyonda tutacak atel yapıldı ve sonunda çıkarıldı. Altı hafta sonra hayvanlar öldürüldü ve asil tendonları çalısmaya alındı. A ve B gruplarından yediser hayvanın asil tendonlarında karsılastırmalı kopma kuvvetleri ölçüldü. A ve B gruplarındaki diger altısar hayvandan elde edilen asil tendonlarında ısık mikroskopisi ve elektronmikroskopik degerlendirmeler yapıldı. Isık mikroskopisi ile yapılan degerlendirmede Movin ve arkadasları tarafından tarif edilen tendon puanlaması kullanıldı (28). Elektron mikroskopisinde ise kollajen yogunlugu gözlemlendi. Grup A`da tendonların kopma kuvvetlerinin ortalaması 139.2±8.2 N (126- 152) olarak ölçüldü. Kontrol grubunda yapılan ölçümlerde kopma kuvvetlerinin ortalaması 196.4±8.2 N (185-210) olarak bulundu. Grup A'da kopma kuvvetleri karsı normal tendonların yüzdesi olarak hesaplandıgında ortalama 70.6±3,5 (63-74) elde edildi. Grup B'de tendonların kopma kuvvetlerinin ortalaması 143.7± 9.5 N (132- 159) olarak ölçüldü. Kontrol grubunda yapılan ölçümlerde kopma kuvvetlerinin ortalaması 191.1±9.7 N (184-205) olarak bulundu. Grup B'de kopma kuvvetleri karsı normal tendonların yüzdesi olarak hesaplandıgında ortalama 74.9±2.8 (73-79) elde edildi. Grup A ve B kopma kuvvetleri açısından karsılastırıldıgında aralarında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı (p=0.33). iki grup karsı normal tendonların kopma kuvvetlerinin yüzdesi açısından karsılastırıldıgında ise aralarında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulundu (p=0.02). Elekton mikroskopisiyle degerlendirilen kesitlerde genel olarak perkütan grupta daha yogun bir kollajen fibril düzeninin oldugu görüldü. Histolojik incelemede iki grup toplam tendon puanı açısından karsılastırıldıgında grup B toplam puanının [median 7.5 (6-11)] grup A toplam tendon puanından [median 11 (7-12) ] daha düsük oldugu görüldü (p=0.065). Elde edilen sonuçlar perkütan cerrahi sonrası altıncı haftada asil tendon iyilesmesinin histolojik ve biyomekanik olarak açık cerrahiye oranla daha iyi bir düzeyde oldugunu düsündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Achilles tendon ruptures are among the most common tendon injuries on the other hand the treatment of these injuries are controversial. Surgical treament methods are preferred most of the time. Surgical treatment can be classified as open surgical procedures and percutaneous procedures. Although there are clinical studies comparing the results of two different methods there are no animal studies investigating the effect of two different surgical procedures on Achilles tendon healing. In this study; we investigated the healing properties of rabbit Achilles tendons at postoperative sixth week, treated in two different methods. Twentysix New Zelland type white rabit were used in the study. They were divided into two equal groups. After general anesthesia, percutaneous achilles tenotomy was applied to right achilles tendon of all animals. Group A were treated with open technique and group B were treated with percutaneous technique. Modified Bunnel suture technique was used in both groups. The achilles tendons on the left side were used as control group. Long leg splint in plantar flexed position was applied to operated extremities for three weeks. At the end of six weeks; the animals were sacrified and the achilles tendons from left and right sides were removed. Pullout force test was performed for seven achilles tendon from each group A and group B that were operated. The other six animals from each group were used for light microscopy and electron microscopy studies. In the hystologic study; a modified scoring system described by Movin was used (D). In electronmicroscopic study; collagen quantity was evaluated. The mean maximum force required to rupture in group A was 139.2±8.2 N (126-152). The mean maximum force required to rupture in group A control tendons (n=8) was 96.4±8.2 N (185-210). The mean maximum force required to rupture in group B was 143.7± 9.5 N (132-159). The mean maximum force required to rupture in group B control tendons was 191.1±9.7 N (184-205). There wasn?t a statistically significant difference in pullout forces between two groups (p=0.33). In group B the repaired tendons ruptered at 74.9±2.8 % maximum force of the control sides and in group A the repaired tendons ruptured at 70.6±3,5 % maximum force of the control sides. There was a statistically significant diffrence between the two groups (p=0.02). In electronmicroscopic examination we observed that there was more collagen fibers in cross sections of percutaneous group. The total tendon score was higher in open group [median 11 (7-12) ] than in percutaneous group [median 7.5 (6-11)] (p=0.065). These results show that achilles tendon healing quality in rabbits is better in percutaneously treated group at postoperative sixth week.