Yuvarlak örme makineleri için on-lıne hata kontrol sistemi tasarlanması
Design of an on-line fault detection system for circular knitting machines
- Tez No: 224104
- Danışmanlar: PROF.DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tez kapsamında tasarlanıp, yapılan sistem, yuvarlak örme makinelerinde üretim sırasında oluşabilecek hataların on-line olarak kontrolünün yapılması ve hata oluştuğu anda makinenin durdurulmasını sağlamaya yöneliktir. Normalde yuvarlak örme makinelerinin dizaynı dolayısıyla, hata oluştuktan sonra makine gövdesi tarafından kapatılan kumaş görülememekte ve ancak belirli miktar (makine dizaynına bağlı olarak 50?60 cm) örüldükten sonra görülebilmektedir. Bu da hatalı kumaş üretimi nedeniyle zaman ve materyal kaybına yol açmaktadır. Hata kontrolünün on-line olarak yapılabilmesi sayesinde kumaş ve zaman tasarrufu sağlanabilmekte, kumaşta hata oluştuktan hemen sonra kullanıcı uyarılabilmektedir. Her türlü yuvarlak örme makinesine kolaylıkla monte edilebilecek şekilde tasarlanan sistemin, örme sektörü açısından genel bir verimlilik artışı sağlaması söz konusu olmaktadır. Bu tezin amacı yuvarlak örme makinelerinde oluşabilecek hataların daha kumaş makine üzerinde iken tespit edilip giderilmesidir.
Özet (Çeviri)
The system, which is designed and produced within the context of thesis, is intended for the online control of the faults which can be occurred during the production in circular knitting machines and for stopping the machine when the fault is existed. Normally the fabric which is closed by the machine?s body couldn?t be seen after the formation of the fault because of the design of the circular knitting machines. The faults could be seen only after some piece of fabric is knitted (50-60 cm due to the machine design). This case leads to the loss of time and material because of the production of the faulty fabric. Owing to the online fault control; fabric and time could be saved and the user could be warned shortly after the fault is formed. The system which is designed as a system which could be assembled easily to the various circular knitting machines could provide an increase at efficiency in the knitting sector. The aim of this thesis is to determine and eliminate the faults, which can be occurred in the circular knitting machines, while the fabric is on the machine.