Değişik yaş gruplarında epidermis kalınlığının histolojik olarak ölçülmesi
The different age group related changes of human epidermis thickness with histologic technical
- Tez No: 195175
- Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN CANBİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalısmada, yasın epidermis kalınlıgına ve melanosit sayısına olan etkilerini histolojik yöntemler yardımıyla belirlenmesi amaçlanmıstır. Çalısmada degisik yas gruplarından olusan 10 erkek ve 10 kadından alınan deri numuneleri %10'luk formalin solüsyonunda tesbit edildi. Deri numunelerine rutin histolojik yöntemler uygulandı ve parafine gömüldü. Mikrotom yardımıyla 5 mikrometre kalınlıgında kesitler alındı. Dokular, Hematoksilen-Eosin (H&E), Toluidin Blue, Periyodic Acid Schiff (PAS) ve Gümüs nitrat boyaları ile boyandı. Mikroskoba takılı oküler mikrometre yardımıyla epidermis kalınlıkları ölçüldü. Epidermis kalınlıgının ölçümünde, dermal papilladan epidermis yüzeyine dogru 5 farklı bölgede yükseklik ölçümü yapılmıstır. Ayrıca, degisik yas ve farklı cinsiyetten olusan deri preparatlarında 10 farklı sahada birim alana düsen melanositler sayılmıstır. Daha sonra bu ölçümler istatistiki açıdan karsılastırılmıstır. Yasla birlikte insan epidermisi karısık fakat anlamlı yapısal degisiklikler geçirmektedir. Epidermisdeki yasa özel en önemli bulus dermo-epidermal bileskede yassılasma ve dermal papillaların sayısında azalmadır. Ayrıca, yasla beraber epidermisdeki melanositlerin sayılarında azalmalar bulundu. Melanosit sayısına cinsiyetin etkisinin bulunmadıgı tesbit edildi. Çalısma sonucunda epidermis kalınlıgı ile yas arasında istatisiki açıdan önemli bir fark bulunamamıstır ( p=0,104 ). Fakat epidermis kalınlıgı ile yas arasında yüksek negatif bir korelasyon tespit edilmistir ( r=-0,85 ). Melanosit sayısı ile yas arasında önemli yüksek negatif bir korelasyon görülmüstür ( p=0,000, r=-0,94 ). Ancak melanosit sayısı ile cinsiyet arasında önemli bir fark çıkmamıstır ( p=0,362 ).
Özet (Çeviri)
In this light microscopic study, the effects of age and sex on the thickness of epidermis and the number of melanocytes were determined in human skin samples by using histological methods. Skin samples from a group of various ages including 10 men and 10 women were fixed on the board was stored in 10 % formaldehyde solution. The formalin fixed skin samples were processed using routine histologic procedures and embedded in parafin. Five micrometer sections were cut using a microtome. The specimens were stained with Hematoxyline-Eosin (H&E), Toluidin-Blue and Periyodic Acid Schiff (PAS) and Silver nitrate. Skin thickness was measured under a microscope at oculer micrometer strength. The epidermis was measured ten times from the free magrin of skin to the dermal papillae and epidermal ridge. In addition to this , the number of melanocytes were counted in 10 different fields per unit area from skin specimens of people with various age and sex. Then these results are compared from the statistical point of view. Human epidermis undergoes subtle but significant structural alterations during aging. In this study, the most consistent results are in the epidermis of aging individuals is flattenning of the dermo-epidermal junction and a decrease number of dermal papilla. However, it was found that numbers of melanocytes in epidermis decreased with age but not changed with sex. Consequently, there is no significant statistical difference between epidermis thickness and age ( p= 0,104 ). However, a high negative correlation was determined between epidermis thickness and age ( r= -0,85 ). Also, there is a significant ( p= 0,000 ) and high negative correlation between the number of melanocytes and age ( r= -0,94 ). In addition to this, there is no significant difference between the number of melanocytes and sex (p= 0,362).