Şizofreni ve kronik böbrek yetmezliği hastalarına evde bakım veren aile üyeleri ve bakım rolü olmayan bireylerde suçluluk ve utanç düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison levels of feeling guilty and embarrassment in the family members nursing schizophrenia and chronic renal failure patients, and in individuals having no nursing role.
  1. Tez No: 195176
  2. Yazar: BURCU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ SAVAŞ ÇİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısma, sizofreni ve kronik böbrek yetmezligi hastalarına evde bakım veren aile üyeleri ve bakım rolü olmayan bireylerde suçluluk ve utanç düzeylerinin karsılastırılması amacı ile yapıldı. Sizofreni hastalarına evde bakım veren 32 aile üyesi, kronik böbrek yetmezligi (KBY) hastalarına evde bakım veren 56 aile üyesi ve hastalara evde bakım veren aile üyeleriyle yas açısından homojen olan, sizofreni ve KBY hastalarına bakım veren aile üyeleriyle aynı çevrede yasayan 60 bakım rolü olmayan birey kontrol grubu olmak üzere toplam 148 birey çalısmaya alındı. Veri toplama aracı olarak sosyo-demografik bilgi formu ve suçluluk-utanç ölçegi (SUTÖ) kullanıldı. Sonuç olarak, kronik psikiyatrik bir hastalık olan sizofreni ve kronik fiziksel bir hastalık olan KBY hastalarına evde bakım veren aile üyelerinde suçluluk ve utanç düzeyi kontrol grubuna göre yüksek bulundu. Sizofreni hastalarına evde bakım veren aile üyelerindeki suçluluk ve utanç düzeyi KBY hastalarına evde bakım veren aile üyelerinden de yüksekti. Suçluluk ve utanç düzeyi hastalık süresi arttıkça azalmaktaydı. Bu çalısmada ele alınan yas, cinsiyet, ögrenim durumu, çalısma durumu, medeni durum, aile yapısı, aylık gelir, hastanın hastalık süresi gibi sosyo-demografik degiskenlerin tek basına suçluluk ve utanç üzerinde etkili olmadıgını, sizofreni hastalarına evde bakım veren aile bireylerindeki suçluluk ve utanç düzeyinin sosyo-demografik degiskenlerden bagımsız olarak KBY hastalarına evde bakım veren aile bireylerinden yüksek oldugu gösterdi. Sizofreni hastalarına bakım verenlerde yüksek bulunan suçluluk ve utanç düzeyi literatür ısıgında tartısıldı.
Özet (Çeviri)
This work was done in order to compare the levels of feeling guilt and embarrassment in the family members nursing schizoprenia and chronic renal failure patients and in individuals having no nursing role 32 family members nursing schizophrenia patients at home, 56 family members nursing real failure-chronic patients,inspection group of 60 healthy individuals who are at the same age and sex with family members, totally 148 individuals have been examined. As data records, demographic information form and guilt-embarrassment scale have been used. Results: The guilt and embarrassment level of the family members nursing schizophrenia which is a chronic psychiatric illness and renal failure-chronic which is a chronic physical illness has been found higher than the guilt and embarrassment level of the inspection group. The guilt and embarrassment level of the family members nursing the schizophrenia patients is higher than the level of the family members nursing renal failurechronic patients. The guilt and embarrassment level decreases as the illness duration increases. Soco-demographic variables, such as age, sex, education, working situations, martial status, family structure, level of income and illness duration don?t solely affect the guilt and embarrassment level. The guilt and embarrassment level of the family members,independent of socio-demographic variables, nursing schizophrenia patients is higher than the guilt and embarrassment level of the family members nursing cronic renal failure patients. The guilt and embarrassment level of the ones who nurse schizophrenia has been interpreted according to medical literature.