Kolorektal karsinoma'lı hastalarda real-tıme polimeraz zincir reaksiyonu (real-time PCR) yöntemi ile human papillomavirus Tip 16 pozitifliğinin gösterilmesi
- Tez No: 359603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Human papillomavirus enfeksiyonu cinsel yolla geçen enfeksiyonlardan en sık rastlanılandır. Serviks kanseri ile HPV enfeksiyonu arasındaki kesin ilişki ortaya konmuştur. HPV enfeksiyonları ayrıca deri, oral kanserler, nazofarinks, larinks, baş ve boyun, kolon, anal bölge kanserleri arasında da bir ilişki olabilecegi gösterilmiştir. Bu çalışmada kolorektal kanserli hastalarda yaş, cinsiyet, grade, tümör yeri, T, N, M, tümör histolojisi ve evreye göre HPV pozitifliklerinin ilişkisini göstermeyi amaçladık. Çalışmamıza Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji ve Genel cerrahi kliniği ile Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğine başvuran hastaların kolorektal kanserli doku örnekleri dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji bölümüne kolorektal kanser dışı bir nedenle başvuran hastaların doku örnekleri alınmıştır. Toplam 315 doku örneği üzerinde Real- time PCR ile çalışılmıştır. Sonuçta 208 örneğin 44 (%21,1)'ünde HPV DNA (+); 164 (%78,9)'inde HPV DNA negatif bulunmuştur Hasta örnekleri yaş, cinsiyet, tümör yeri, grade, T, N, M, evre, tümörün histolojik tip ve tümör farklılaşma derecesi ile HPV pozitiflikleri açısından değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda sadece erkek cinsiyette HPV pozitifliği anlamlı yüksek bulunmuştur. Diğer parametreler ile HPV pozitiflikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Kolorektal kanserlerde HPV pozitifligi, hastalıgın etyolojisindeki rolu olup olmadığının belirlenmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Human papillomavirus infection is the most common one among the sexually transmitted infections. The certain correlation between cervical cancer and HPV infection has been presented. It has been shown that there might also be a correlation between HPV infections and skin, oral cancers, nasopharynx, larynx, head and neck, colon, anal area cancers. In this study, we aimed at showing the correlation of HPV positivities in colorectal cancer patients according to age, sex, grade, location of tumor, T, N, M, histology of tumor and stage. The colorectal cancerous tissue samples of the patients who applied to Gazi University Medical Faculty Department of Pathology and General Surgery Clinic along with Postgraduate Degree Education and Research Hospital General Surgery Clinic have been included in our study. As the control group, the tissue samples of the patients who applied to Gazi University Medical Faculty Department of Pathology due to another reason other than colorectal cancer have been also taken. Real – time PCR has been worked with on 315 tissue samples in total. In conclusion, HPV DNA has been found positive in 44 (%21,1) and HPV DNA has been found negative in 164 (%78,9) out of 208 samples. The patients'samples have been evaluated in terms of age, sex, location of tumor, grade, T, N, M, stage, histological type of tumor and differentiation degree of tumor along with HPV positivities. As a result of the statistical analyses conducted, the rate of HPV positivity has been found significantly high only in the males. A significant correlation between the other parameters and HPV positivities has not been found. In colorectal cancers, HPV positivity is important in terms of determining whether it plays a part in the etiology of the disease.