Erzurum il merkezindeki içme ve kullanma sularının kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik kalitesi
Chemical, physical and microbiological qualites of tap water in erzurum
- Tez No: 195194
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırmada, Erzurum şehir merkezinde su dağıtım şebekesinin değişik noktalarından tesadüfî olarak seçilmiş ev, halk çeşmeleri, gıda işletmeleri, resmi kurumlardan toplanan 70 su numunesi bazı kimyasal, fiziksel ve mikrobiyolojik özellikleri bakımından incelendi. Su numunelerinin pH değerlerinin 6,64-7,78 (ortalama 7,22) bulanıklılık değerlerinin ise 0,01-4,21 NTU (ortalama 1,42 NTU) arasında değiştiği ve elde edilen ortalama bulanıklılık değerlerinin, Yönetmelikte bildirilen değerlerin üzerinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this research, chemical, physical and microbiological chracteristics of samples from tap water selected randomly at trading establishment, house, formal institution, fountain in Erzurum was investigated. The pH value of samples was determined as 6,64-7,78 (mean 7,22) and turbidity value was 0,01-4,2 NTU (mean 1,42 NTU). Turbidity value determined was higher than turbidity value informed by drinking and using water regulation. Hardness value of the samples was determined as 3,70-19,50 °f (mean 8,09 °f).