Hareketli bölümlü protezlerde metal-akrilik rezin bağlanma dayanımı ve kenar sızıntısına metal primerlerin etkisi
The effect of primers on shear bond strength and microleakage between removable partial denture metal-acrylic resins
- Tez No: 195195
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, Hareketli Bölümlü Protez (HBP)'lerde kullanılan farklı metal alaşımlar ile farklı polimerize olan akrilik rezinler arasındaki bağlantıya ve mikro sızıntıya primerlerin etkisi incelenmiştir. HBP metal iskeletlerinde kullanılan Co-Cr, Ti ve Au alaşımlarından 2 mm kalınlığında ve 10 mm çapında test örnekleri döküm yöntemi ile hazırlandı. Tüm metal örnekler otopolimerizan akrilik rezin içine bir yüzeyleri dışarıda kalacak şekilde gömüldü. Bu yüzeylerde Au alaşımı için 50 ?m, diğerleri için 110 ?m Al2O3 ile kumlama yapılarak primerler (Alloy Primer, Meta Fast, Metal Primer) uygulandı. Kontrol grubuna ise primer uygulanmadı. Yüzey işlemi tamamlanan örnekler üzerine ısı ile, otopolimerizan ve mikrodalga ile polimerize olan akrilik rezinler 8 mm çapında ve 2 mm kalınlığında üretici firma talimatlarına uygun şekilde polimerize edildi. En yüksek bağlanma dayanımını Co-Cr (2,48 Mpa), sonra Ti (1,96 Mpa) en düşük bağlanma dayanımını ise Au alaşımı (1,07 Mpa) gösterdi. Akrilik rezinlerin çeşidi makaslama makaslama bağlanma dayanımlarını etkilemedi. Farklı primerler her metal alaşımı için farklı bağlanma dayanımı gösterdi. Kullanılan primerler içinde en yüksek bağlanma dayanımı Co-Cr için Metal Primer (3,01 Mpa), Ti için Meta Fast (2,64 Mpa) ve Au alaşımı için Alloy Primer (2,12 Mpa) olarak bulundu. Mikro sızıntı karşılaştırıldığında en az mikro sızıntıyı metallerden Co-Cr (1,85 mm), akrilik rezinlerden ısı ile polimerize olan (1,83 mm) ve primerlerden ise Alloy Primer (1,71 mm) gösterdi. Mikro sızıntı açısından kullanılan her metal alaşım ve akrilik rezin için farklı bir primer en iyi sonucu verdi. En az mikro sızıntıyı ise Co-Cr (Wironit) ısıyla polimerize olan akrilik rezin (Meliodent Heat Cure) ve Metal Primer kombinasyonu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of primers on shear bond strength and microleakage between Removable Partial Denture (RPM) metal alloys and acrylic resins that have different polymerization systems were investigated. Co-Cr, Ti and Au metal alloys that use for RPD frameworks were casted according to the manufacturer?s instructions with a thickness of 2 mm and a diameter of 10 mm. Each disc was embedded into the self curing acrylic resin so that one of their surfaces was exposed. Exposed surface of each disc was sandblasted with 50 ? aluminum oxide (Al2O3) for Au alloys and with 110 ? Al2O3 for other alloys. The primers (Alloy Primer, Meta Fast, Metal Primer) were applied to the sandblasted surfaces except the control group. Self, heat and microwave cure acrylic resins were applied on the treated surfaces according to the manufacturer?s instructions with a thickness of 2 mm and a diameter of 8 mm. Co-Cr has the highest shear bond strength value with 2,48 Mpa, it is fallowed by Titanium with 1,96 Mpa and gold alloy with 1,07 Mpa for respectively. There was no significant difference between shear bond strength values of acrylic resins. The highest mean shear bond strength values for primers were Metal Primer (3,01 Mpa) for Co-Cr, Meta Fast (2,64 Mpa) for Titanium and Alloy Primer (2,12) for Gold alloy. Comparison of microleakage values revealed that for alloys, Co-Cr showed the lowest amount of mean microleakage (1,85 mm), for acrylic resins, heat-cure resin (1,83 mm) and for primers Alloy Primer showed the lowest amount of microleakage (1,71 mm). Optimum microleakage results were achieved with different primers for each metal alloy and acrylic resins. The best combination was determined as Co-Cr (Wironit) for alloys, heat-cure resin (Meliodent Heat Cure) for acrylic resins and Metal Primer for primers.