Farklı kor seramiklerin ışık geçirgenliğinin incelenmesi
Examination of the light transmission of different ceramic cores
- Tez No: 195229
- Danışmanlar: PROF.DR. FİLİZ AYKENT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada 5 farklı seramik sistem kullanılarak 2 farklı kalınlık ve renkte hazırlanan seramik altyapılarından 2 tip ışık kaynağı kullanıldığında geçen ışık yoğunlukları karşılaştırılmalı olarak incelendi. Çalışmada örneklerin standart boyutlarda hazırlanmasında kullanılmak üzere 6 mm çapında 0.4 mm ve 0.6 mm kalınlıklarında metal kalıplar torna makinesinde hazırlandı. IPS Empress 2 ve IPS e-max örnekler için bu kalıplar kullanılarak A1 ve A3.5 renklerinde ve 2 farklı kalınlıkta her gruptan 10 adet olacak şekilde, toplam 80 adet mum örnek hazırlandı. Mum örneklerden, IPS Empress 2 ve e-max deney örnekleri üretici firma talimatlarına uygun olarak tamamlandılar. In-ceram alumina, spinell ve zirkonya örneklerin hazırlanmasında torna makinesinde oluşturulan metal kalıplardan alınan silikon ölçü kullanıldı. Elde edilen duplikat ölçüden üretici firma talimatlarına uygun olarak 2 farklı renkte ve kalınlıkta her gruptan 10 adet olmak üzere toplam 120 adet In-ceram örnek hazırlandı. Seramik örneklerin ışık geçirgenlikleri 2 farklı tip ışık üreten QTH ve LED cihazı kullanılarak radyometre ile ölçüldü. Tüm seramik örnekler 2 defa olmak üzere radyometrenin optik okuma gözüne yerleştirildi. Işık cihazının ucu 90o dik açıyla her birine 5'er sn tutularak seramik örneklerden geçen ışık miktarı mW/cm2 cinsinden ölçüldü. Elde edilen değerler cihazın ışık yoğunluğuna bölünerek geçirgenlik katsayıları hesaplandı. İstatistiksel analizler SPSS 13.0 paket programı kullanılarak Windows XP ortamında gerçekleştirildi. Sonuçlar çok yönlü varyans analizi, tek yönlü varyans analizi, Tukey HSD ve t-testi istatistiksel analizleri yapılarak değerlendirildi. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p=0.05 olarak alındı. Çalışmada LED ışık kaynağı, QTH ışık kaynağına göre tüm porselen gruplarında daha yüksek ışık geçirgenliği katsayısı göstermiştir. En yüksek ışık geçirgenliğini In-ceram spinell ve IPS e-max porselen altyapıları göstermiştir. Bunları da sırasıyla IPS Empress 2, In-ceram alumina ve Inceram zirkonyum altyapılar takip etmiştir. In-ceram zirkonya altyapılar her iki ışık kaynağında da tüm renk ve kalınlıklarda oldukça düşük (sıfıra yakın) ışık geçirgenliği göstermişlerdir. In-ceram alumina altyapılar ise QTH ışık kaynağında tüm renk ve kalınlıklarda oldukça düşük ışık geçirgenliği gösterirken daha güçlü LED ışık kaynağı kullanıldığında ışık geçişinde önemli ölçüde yükselme görülmüştür. Porselen korların kalınlığının 0.4 mm'den 0.6 mm'ye çıkmasıyla ışık geçirgenliğinde azalma olmuştur. Porselen altyapıların renklerin de A1'den A3.5'a koyulaşmasıyla ışık geçirgenliğinde önemli ölçüde düşme görülmüştür. Rengin koyulaşması ile ışık geçirgenliğinde görülen azalma, kalınlığın artmasıyla görülen azalmadan daha önemli olmuştur. Tam seramik restorasyonların ışık ile ya da dual polimerize olan bir siman ile simantasyonu düşünülüyorsa, restorasyonun yapıldığı seramik materyali yanında kalınlık ve özellikle de rengi göz önünde tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The light transmission of 5 different ceramic cores with two different thickness (0.4 and 0.6mm) and two different shades (A1 and A3.5) were evaluated using two types light curing units. A standard metal mold with 6 mm diameter, 0.4 mm and 0.6 mm thickness was fabricated at CNS milling machine to prepare the specimens. Wax patterns were fabricated using this mold to obtain IPS Empress 2 and IPS e-max specimens. Then IPS Empress 2 and IPS e-max specimens with two different shades (A1 and A3.5) and thicknesses (0.4 and 0.6mm) were fabricated using these wax patterns according to manufacturers instructions. For preparing the in-ceram alumina, spinell and zirconia cores, silicon impressions taken from the metal molds were used. From the obtained duplicated mold, 120 in-ceram cores, as ten from each group, were fabricated in two shades and in two thicknesses according to the instructions of manufacturers. The light transmission of the ceramic specimens was measured with radiometer by using QTH and LED light curing units which produce different types of light. All ceramic specimens were put in the optic reading part of the radiometer twice. The tip of the light source was hold at the angle of 90 degree to each specimen for 5 seconds and the amount of light transmitted through each specimen was measured in the unit of mW/cm2. Dividing the obtained values by the light density of the source, the coefficients of light transmission were found. The statistical analysis?s were made by using SPSS 13.0 program at the Windows XP environment. The results were evaluated by univariate analysis of varience, OneWay ANOVA, Tukey HSD, and t-test statistical analysis?s. The statistical meaningful level was accepted as p=0.05. In this study, the light source LED showed higher coefficients of light transmission than the light source QTH in all porcelain groups. In-ceram spinell and IPS e-max porcelain cores showed the highest light transmission. These were followed by IPS Empress 2, In-ceram alumina and Inceram zirconium cores in the same order. In-ceram zirconia cores showed extremely low (near to zero) light transmission in all shades and thicknesses with the both types of light sources. On the other side, In-ceram alumina cores showed very low light transmission in all shades and thicknesses with QTH light source, while significant increase was observed in light transmission using the more powerful light source LED. The transmission of light decreased when the thickness of porcelain cores increased from 0.4 mm to 0.6 mm. When the shades of porcelain cores became darker from A1 to A3.5, a significant decrease was observed in light transmission. The decrease in light transmission observed by increasing shade darkness was more important than the decrease by increasing thickness. If it is planned to make cementation of all ceramic restorations with light or a dual polymerizing cement, the thickness and especially the shade should be taken into consideration along the ceramic material.