İntravenöz parasetamol'ün hemodinami ve karaciğer fonksiyonlarına etkisi ve postoperatif analjeziye katkısının arastırılması
The effect of iv paracetamol on the hemodynamic indices, liver functions and the postoperative analgesia
  1. Tez No: 195232
  2. Yazar: HARUN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET DOĞRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Cerrahi ve anestezi öncesi iv parasetamol uygulamasının; anesteziindüksiyonu sırasında olusturdugu hemodinamik etkisi, anestezi öncesi verilmesi ileuyanma döneminde verilmesi arasındaki farkı, postoperatif meperidin tüketiminiazaltıcı etkisi ile postoperatif analjeziye katkısı ve KC fonksiyonlarına etkisiniarastırmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Çalısmamız major ortopedik cerrahi uygulanacak ASAI-II risk grubunda, yasları 18-65 arasında, 120 olgu üzerinde gerçeklestirildi.Çalısmaya dâhil edilen olgular rasgele üç gruba ayrıldı:Grup I (n=40, kontrol grubu): Operasyon bitiminde olgulara yalnızca ivmeperidin verildi.Grup II (n =40, parasetamol grubu): Olgulara operasyon bitiminden 30 dkönce 1 gr iv parasetamol infüzyon seklinde 15 dakikada uygulandı ve bu doz 6 saattebir tekrarlandı.Grup III (n = 40, pre-emptif grubu): Olgulara anestezi indüksiyonundan 30dk önce 1 gr iv parasetamol infüzyon seklinde 15 dakikada verildi ve bu doz 6 saattebir tekrarlandı.Her üç grupta da HKA yöntemi ile iv meperidin; yükleme dozu 0.5 mg/kg,set bolus dozu 0,1 mg/kg ve kilitli kalma süresi 10 dakika olacak sekilde uygulandı.Derlenme odasına alınan hastaların ilk bir saatte Aldrete skorlarına bakıldı. 0, 30.,60. dk'da ve 6., 12., 24. saatlerde SAB, DAB, KAH, SpO2, VAS degerleri vemeperidin tüketimleri kaydedildi. Cerrahiden önceki gece ve postoperatif 24. saattealınan venöz kandan ALT ve AST degerlerine bakıldı.Bulgular: Kontrol grubunda, parasetamol ve preemptif gruplarına kıyaslapostop 60. dakikada SAB, postop 30. ve 60. dk'da DAB ve postop 15. dk'da KAHdaha yüksek bulundu (p0.05). Preop ve postop ALT ve ASTdegerlerinde gruplar arasında anlamlı fark bulunamadı (p>0.05). Çalısmamızdapreemptif ve parasetamol gruplarında kontrol grubuna göre meperidin tüketimi 12.saat ve 24. saatlerde anlamlı derecede düsük bulundu (p0.05).Sonuç: Sonuçta majör ortopedik cerrahilerde postoperatif agrı tedavisindemeperidine iv parasetamol eklenmesinin güvenli ve etkin bir yöntem oldugu ve totalmeperidin tüketimini azaltıcı etkisinin bulundugu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the intravenous paracetamole application withrespect to, hemodynamic effect of paracetamole during anaesthesia induction;comparison of the effect of paracetamole due to aplication times; effect of ivparacetamole on postoperative analgesia; effect of paracetamole on liver function.Material and method: Our study was performed on the 120 patients withASA I-II risk group and aged between 18 and 65 underwent major ortopaedicsurgery. The patients are randomly divided into three groups:Group I (n=40,control group): Only iv meperidin to the patientsGroup II (n=40, parasetamol group): Parasetamol iv 1gr is given byinfusion during the 30 mins ago end of the operation, and this dose is repeated inevery 6 hours.Group III (n=40, pre-emptif group): Parasetamol iv 1gr is given byinfusion during the 30 mins ago from the anesthesia induction, and this dose isrepeated in every 6 hours.In all groups, PCA method; iv meperidin is administered via PCA as loadingdose 0.5mg/kg, set bolus dose 0.1mg/kg and standing locked term 10 mins,. Aldretescores of the patients is examined in the first one hour in the recovery room SAP,DAP, HR, SPO2, VAS values during the 0.,30., 60. mins and 6.,12., 24 th hours andmeperidin consumption, are recorded. ALT and AST values of iv blood taken onpreoperative night and postoperative 24th hour is examined.Result: In control group, compared with parasetamol and preemptive groups;SAP in postop 60th min, DAP in postop 30.