Majör abdominal cerrahi uygulanan çocuklarda epidural levobupivakain ile levobupivakain-morfinin postoperatif analjezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of epidural levobupivacaine and levobupivacaine morphine on postoperative analgesia in children undergoing major abdominal surgery
- Tez No: 195247
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalısmamızda çocuklarda major abdominal cerrahide postoperatif analjezide epidural levobupivakain ile levobupivakain-morfin uygulamalarının postoperatif agrı tedavisindeki etkilerini karsılastırmayı amaçladık. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun ve ebeveynlerin onayı alındıktan sonra majör ürolojik ve intestinal cerrahi uygulanan, Amerikan Anestezi Cemiyeti (ASA) I-II grubu, 1-14 yasları arasındaki 47 çocuk çalısmaya dahil edildi. Anestezi indüksiyonu ve trakeal entübasyon sonrası olgulara sol lateral dekübitis pozisyonunda Tuohy ignesi (19-20 G) kullanılarak, epidural kateter (22-24 G) yerlestirildi. Olgular rastgele iki gruba ayrılarak grup I'deki hastalara levobupivakain (% 0,125)-morfin (30 mcg/kg) 0,7 ml/kg volümde, grup II'deki hastalara levobupivakain (% 0,25) 0,7 ml/kg volümde verilerek epidural blok uygulandı. Olguların sevofluran konsantrasyonları ile sistolik kan basınçları (SKB), diyastolik kan basınçları (DKB), kalp atım hızları (KAH), preoperatif ve peroperatif 5., 10., 15., 30., 45., 60., 90., 120., 150., 180., dakikalarda kaydedildi. Postoperatif agrı ve sedasyon skorları (5 puanlı sedasyon skalası) 5., 10., 15., 30., 45., dakikalarda ve 1., 2., 4., 6., 12., 24., saatlerde degerlendirildi ve kaydedildi. Ek analjezik gereksinimi olan olgu sayısı ve yan etkiler not edildi. Grupların demografik özellikleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the effects of epidural levobupivacaine and levobupivacaine-morphine administration on postoperative analgesia in children undergoing major abdominal surgery. After the approval by Ethic Committee in the Faculty of Medicine of Cukurova University informed consent of parents were taken, 47 children with American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status group I-II and age between 1-14 years undergoing major urological and intestinal surgery were included. In cases; following the induction of anesthesia and tracheal entubation ,patients were placed into left lateral decubitis position and an epidural catheter (22-24 G) was inserted by using Tuohy needle (19-20 G). Patients were randomly divided into two groups. Epidural block was performed with levobupivacaine (% 0,125)-morphine (30 mcg/kg) in group I patients and sole levobupivacaine (% 0,25) in group II patients in each with a volume of 0,7 ml/kg. In these cases preoperative and peroperative 5th, 10th, 15th, 30th, 45th, 60th, 90th, 120th, 150th, 180th minutes sevofluran concentration, systolic and diastolic blood pressure and heart rate were recorded. Postoperative pain (CHEOPS) and sedation (5 point sedation test) scores were evaluated on 5th, 10th, 15th, 30th, 45th minutes and 1st, 2nd, 4th, 6th, 12th, 24th hours and recorded. Side effects and the number of patients who required rescue analgesic were recorded. Demographical datas were similar between the two groups.