Kahramanmaraş ve yöresinde içme sularındaki iyot düzeyleri
The iodine level in drinking waters in the center and the rural areas of kahramanmaras
  1. Tez No: 195248
  2. Yazar: İSMAİL TORU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hayvanlar ve insanlar için yasamsal öneme sahip olan iyodun içme sularındaki miktarını ölçmek için birçok çalısma yapılmaktadır. Ancak, farklı iyot tayin teknikleriyle bulunan sonuçlar arası uyumsuzluk ve örnekler arasındaki farklılıklar nedeniyle güvenilir iyot tayini önemli sorun olmustur. Kahramanmaras ili merkez, ilçe ve bunlara baglı bazı köylerden içme suyu örnekleri alınıp spektrofotometrik olarak çalısıldı. İçme sularındaki iyot miktarlarının 0.97- 24.95 ?g/L arasında dagılım gösterdigi bulundu. Dünya Saglık Teskilatı (WHO) ise içme sularındaki iyot miktarının en az 10 ?g/L olmasının gerekliligini bildirmektedir. Bu çalısmanın neticesinde alınan içme suyu örneklerindeki iyot miktarları bir örnek hariç normal degerlerde ölçülmüs olup, örnek alıp çalıstıgımız bölgelerdeki sularda guatra sebep olabilecek iyot eksikligine rastlanmamıstır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been done that drinking water iodine measurement for humans and animals are of vital importance. However, iodine results discordance has been an important problem due to sample discrepancy and different iodine measurement methods. In this study we measured iodine levels in drinking water samples with spectrophotometric measurement in the city of Kahramanmaras and its dependents of some village. Drinking water iodine level was found 0.97-24.95 ?g/L. World Health Organization announced that minimum drinking water iodine level should be 10 ?g/L. According to our study, drinking water iodine levels were within normal values except one sample, showing that there is no drinking water iodine deficiency which might lead to iodine deficiency disorder (goiter) in this region.