Demir eksikliği anemisi olan kadınlarda serum çinko düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum zinc level in women with iron deficiency anemia.
  1. Tez No: 195292
  2. Yazar: ONUR ÖZHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMET AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalısmamızda amacımız demir eksikligi anemisi olan eriskin kadınlarda, eksikliklerinde benzer ve örtüsebilen semptom ve bulgular olabilen çinko eksikliginin olup olmadıgını irdelemeye gayret ettik. Gereç ve Yöntem Çalısmamıza 30'u saglıklı kontrol grubun olusturdugu ve 30'u da demir eksikligi anemisi olan toplam 60 kadın dahil edildi. Demir eksikligi anemisi hem laboratuar olarak hem de periferik yaymalar yapılarak teyit edildi. Hem DEA'li hem de kontrol grubun serum çinko düzeyleri çalısıldı ve sonuçlar degerlendirildi. Bulgular Hem DEA hem de kontrol grubunun yas açısından demografik dagılımları benzer olarak bulundu. Serum çinko düzeyleri kıyaslandıgında, DEA'li grubun çinko düzeyi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı saptanacak sekilde düsük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Since similar symptoms and findings can be seen in the deficiencies of both iron and zinc, in our study we aimed to evaluate the serum zinc levels of women with iron deficiency anemia. Material and Methods Iron deficient anemic group consisting of 30 and control group consisting of 30 women were included in this study. Iron deficiency anemia was confirmed not only with the labaratory findings, but also with peripheral blood smearing. Serum zinc levels of both groups were measured and the consequencies were evaluated. Findings The demografic findings of both groups in terms of age were similar. When serum zinc levels compared, it was found to be lower in the iron deficient group than the control group which was statistically significant. Conclusion Zinc deficiency may accompany to iron deficiency anemia in women. Similar findings and symptoms affecting a lot of systems in the body may be found both in iron and zinc deficiencies, therefore the levels of zinc must carefully be evaluated in iron deficiency cases. More importantly when it is taken in charge that iron deficiency is still an existing problem in our country, further studies investigating the interactions between these elements must be performed. With the help of these studies, iron + zinc treatment in stead of only iron replacement may be considered in case of iron deficiency.