Beş farklı ortodontik braket tipinin paslanmaz çelik ve beta titanyum ark teli materyalleriyle ortaya çıkardıkları sürtünme kuvvetlerinin incelenmesi
Evaluation of frictional forces released by five different bracket materials when used in combination with stainles steel and beta titanium archwires
- Tez No: 195315
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLİN ARUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, farklı materyallerden üretilmiş olan beş farklı ortodontik braket tipinin paslanmaz çelik ve beta titanyum tellerle kullanıldıklarında ortaya çıkardıkları sürtünme kuvvetlerinin in vitro ortamda incelenmesidir. Araştırmada 0.022x0.029 inç oluk çapında ve standart Roth değerlerine sahip olan dört tip estetik braket (Transcend 6000 SeriesTM, ClarityTM, Inspire IceTM ve Brilliant TM ) ve bir metal braket (Victory SeriesTM ), 0.019x0.025 inç boyutlarında olan paslanmaz çelik ve beta titanyum ark teli materyalleriyle test edilmiştir. Braket ve ark telleri arasında açığa çıkan sürtünme kuvvetleri laboratuvar ortamında, Z250 model no'lu Zwick Universal test cihazı ile ölçülmüştür. Ayrıca braket ve ark teli arasında oluşan ikinci düzen angulasyonun sürtünme kuvveti üzerine etkilerinin incelenmesi için braketler ve ark telleri aralarında 0°'lik (pasif konfigürasyon) ve 5°'lik (aktif konfigürasyon) açılanmalar olduğu durumlar için test edilmişlerdir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular aktif ve pasif konfigürasyonlarda, hem paslanmaz çelik hem de beta titanyum telle birlikte kullanıldığında en yüksek sürtünme kuvvetlerini Transcend braketin açığa çıkardığını göstermektedir. Transcend braket benzer sürtünme özellikleri gösteren Victory ve Clarity braketlerden daha yüksek sürtünme kuvvetlerine neden olurken, Inspire Ice braketler ile arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Brilliant braket ise genel olarak Victory ve Clarity braketlerle benzer sürtünme özellikleri göstermiştir ve bu braket için elde edilen değerler Transcend ve Inspire Ice braketlerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Bu araştırma sonucunda, hem pasif hem de aktif konfigürasyonlarda Brilliant braketler hariç tüm braket materyalleri için beta titanyum ark teli materyalinin paslanmaz çelik tele göre daha yüksek sürtünme kuvvetine neden olduğu tespit edilmiştir. Brilliant braketle birlikte kullanıldığında, paslanmaz çelik ve beta titanyum ark telleri benzer sürtünme özellikleri göstermişlerdir. Tüm braket ve ark teli kombinasyonlarında braket ve ark teli arasında ikinci düzen angulasyonun oluşturulmasıyla birlikte statik sürtünme kuvvetlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış olduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the frictional forces produced by five different orthodontic brackets when used in combination with stainless steel and beta titanium archwires. In this study, four types of esthetic (Transcend 6000 SeriesTM, ClarityTM, Inspire IceTM and Brilliant TM ) and one metal bracket (Victory SeriesTM ) with Standard Roth prescription and 0.022x0.029 inch slot size were used. The brackets were used in combination with stainless steel and beta titanium archwires of 0.019x0.025 inch dimensions. Frictional forces released were measured in vitro by a Zwick Universal testing machine (model no Z250). To evaluate the effect of secon order angulation on friction, the brackets and archwires were tested for passive (0°) and active (5°) configurations. According to the data obtained, when used in combination with stainless steel and beta titanium archwires in active and passive configurations, the Transcend bracket revealed the highest frictional forces. The frictional forces measured for the Transcend bracket were significantly higher than the Victory and Clarity brackets which revealed similar frictional forces. Transcend and Inspire Ice brackets resulted in statistically similar frictional values. The Brilliant bracket, in general, showed similar frictional behaviour to both the Victory and the Clarity brackets and the values obtained for this bracket were statistically lower than the values revealed by the Transcend and Inspire Ice brackets. Beta titanium archwire showed higher frictional forces than the stainless steel archwire in all bracket combinations except for the Brilliant bracket. The findings with the Brilliant bracket revealed that beta titanium and stainless steel arhwires have similar frictional characteristics. For all the bracket arhwire combinations, the frictional force values increased as the second order angulation between the bracket and archwire increased.