Komorbid hastalığı olan ve olmayan nazal polip hastalarında tedavi başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of succes rate of the treatment in nasal polyp patients with and without comorbid disease
  1. Tez No: 195316
  2. Yazar: NUR YÜCEL EKİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSTAFA AKARÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez ile, komorbid hastalıgı olan ve olmayan nazal polipozis hastalarında tedavi basarısı subjektif ve objektif verilerle degerlendirilerek, tedavi basarısı açısından gruplar arasındaki farklılıklar tartısıldı. Ayrıca astımlı hastalarda nazal polipozis tedavisinin solunum fonksiyonları üzerindeki etkisi arastırıldı. Klinigimize nazal polipozis nedeniyle basvuran 38 hasta çalısmaya alındı. Hastaların %18,4'ünde alerjik rinit, %26,3'ünde astım saptandı. Subjektif yöntemlerden VAS kullanılarak burun tıkanıklıgı ve koku alma fonksiyonları degerlendirildi, objektif yöntemlerden ARM, RMM, endoskopik skorlama ve Lund&Mackay BT evrelemesi kullanıldı. Astımlı olgularda, nazal polipozisin medikal ve cerrahi tedavisi sonrasında inhaler kortikosteroid kullanımında belirgin düsüs oldugu gözlendi. Medikal tedavi sonrasında FEV1 ve PEF degerlerinde gözlenen artısın istatiksel olarak anlamlı olmadıgı, ancak cerrahi tedavi sonrasında PEF ve FEV1 degerlerinde anlamlı bir düsüs oldugu gözlendi. Medikal tedavi sonrasında tVol'de, endoskopik evreleme skorlarında ve BT skorlarında anlamlı düzelme gözlendi. Postoperatif 6. ay ölçümlerinde cerrahi tedavinin tVol'de bir degisiklige neden olmadıgı tespit edildi. Ancak cerrahi tedavi sonrası endoskopik evreleme skorları ve BT skorlarındaki düzelme anlamlıydı. Total ND'de ise, medikal ve cerrahi tedavi sonrasında anlamlı düzelme tespit edilemedi. Medikal ve cerrahi tedavi sonrasında burun tıkanıklıgı ve koku alma semptomlarının hastaların tümünde ve ayrı ayrı alt gruplarda düzeldigi gözlendi. Ancak alt gruplar arasında düzelme açısından anlamlı bir fark gözlenmedi. Bu çalısmada, astımlı nazal polipozis hastalarında, nazal polipozis tedavisinin ilaç kullanım sıklıgında azalmaya neden oldugu ancak solunum fonksiyon testlerinde düzelmeye neden olmadıgı bulundu. Komorbid hastalıgı olan ya da olmayan nazal polipozisli hastalar arasında objektif veya subjektif veriler açısından belirgin bir farklılık olmadıgı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study we evaluated the differences between success rate of treatments in patients with nasal polyposis with or without comorbid diseases by using objective and subjective measurements. Furthermore we investigated the effect of nasal polyposis treatment on respiratory functions in asthmatics. Thirty-eight patients with nasal polyposis treated in our clinic enrolled this study. 18,4% of patients were suffering from allergic rhinitis and 26,3% were asthmatic. Nasal patency and olfactory function were evaluated with ARM, RMM, endoscopic grading, Lund&Mackay CT scoring objectively and VAS subjectively. Marked decrease in inhaler corticosteroid usage in asthmatic patients were seen after medical and surgical treatment of nasal polyposis. Statistically insignificant increases in FEV1 and PEF values were found after medical therapy. However decrease in FEV1 and PEF values were statistically significant after surgical therapy. tVol, endoscopic grading score and CT score values improved significantly after medical therapy. There were not any change between tVol measurements before and 6 months after the surgery. On the other hand improvement in endoscopic grading scores and CT scores after surgical therapy were significant. Total NR did not change after medical or surgical therapy. Nasal patency and olfactory function improved in total and subgroups separately after medical and surgical therapy. However there was not a statistically significant difference about improvements between subgroups In this study we conclude that treatment of nasal polyposis in asthmatics decreases the inhaler corticosteroid usage but does not effect the pulmonary function test findings. There were not a significant difference between the nasal polyposis patients with or without comorbid diseases in respect of objective or subjective findings.