Bazı postnatal gelişme dönemlerinde tavuk (Gallus gallus Domesticus) ovidukt mukozasının histokimyasal yapısı
The histochemical structure of chicken ovduct mucosa in some postnatal devolopment periods
  1. Tez No: 470750
  2. Yazar: NAZAN GÖÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KENAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında 1, 2, 3, 4 aylık tavuk (Gallus gallus domesticus) oviduktunun infundibulum, magnum, isthmus ve uterus mukoza yapılarının histokimyasal olarak belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesine bağlı Ziraat Fakültesi Çiftçi Eğitim ve Tarımsal Uygulama kümesinden temin edilen sağlıklı 6'şar adet 1, 2, 3 ve 4 aylık tavuklara ait ovidukt materyal olarak alındı. İncelenen bölgelerde 1 ve 2 aylık tavuklarda kriptlerin derin olmadığı ve bez bulunmadığı 3 ve 4 aylık tavuklarda ise derin kriptlerle bezlere rastlandı. Tüm aylarda asidik mukosubstans içeren hücrelere uterus bölgesinde rastlanırken magnum bölgesinde sadece 2 ve 4 aylık tavuklarda belirlendi. İsthmus bölgesinde de 4 aylık tavuklarda orta yoğunlukta, 1 ve 2 aylık tavukların isthmusunda güçlü reaksiyon belirlendi. 4 aylık tavuklarda infundibulum, magnum ve isthmus örtü epitelinde baskın nötral mukosubstansa rastlandı. Nötral ve asidik mukosubstansı birlikte içeren hücrelere 1 ve 3 aylık tavuklarda uterus örtü epitelinde, 4 aylık tavuklarda hem magnum hem de uterus örtü epitelinde rastlandı. AM/KOH/PAS/AB pH 2,5 uygulamasında nötral ve asidik mukosubstansı birlikte içeren hücreler yalnızca 1 aylık tavuklarda infundibulum ve uterus örtü epitelinde gözlendi. AM/KOH/PAS/AB pH 1.0 uygulamasında 3 aylık tavuklarda uterusta, PAS/AB pH 1.0 (+) hücreler, 4 aylık tavukların magnum ve uterus örtü epitelinde gözlendi. HID reaksiyonuna 1 ve 2 aylık tavuklarda infundibulum örtü epitelinde, 1 ve 3 aylık tavuklarda uterus örtü epiteli hücrelerinde rastlandı. HID/PAS(+) glikoproteinleri birlikte içeren hücrelere rastlanmadığı 1 ve 2 aylık tavuklarda HID'nin baskın olduğu belirlendi. 1 ve 3 aylık tavuklarda nötral ve O-sülfat esterli glikoproteinleri birlikte içeren hücreler belirlendi. 1 ve 2 aylık tavuklarda infundibulumda, 1 ve 3 aylık tavuklarda ise uterusta HID/PAS/AB pH 2,5 içeren az sayıda hücre gözlendi. Sonuç olarak elde edilen bulgular 1, 2, 3 ve 4 aylık tavukların ovidukt mukozasının yumurtlama öncesi ve yumurtlama dönemindeki diğer kanatlılarla benzer ve farklı yönleri ortaya konuldu. Farklılıkların tür ve yaş gibi faktörlerden kaynaklanabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to determine the histochemical structure of infundibulum, magnum, isthmus and uterus mocozas of 1, 2, 3, 4 months of chicken (Gallus gallus domesticus) oviduct. Six oviducts of each of 1, 2, 3, 4 months old chicken taken from Sülayman Demirel Universty Faculty of Agriculture Coop of farmer Training and Agricultural Application were used as the material in this study. It was determined that there were no glands and the crypts were not deep in 1 and 2 months old chicken, and there were none glands and deep crypts in 3 and 4 months old chicken. The acidic mucosubstance was detected in the all months in uterus region but it was detected in only 2 and 4 months old chicken in magnum region. In the isthmus region, there were moderate reaction in 4 months old chicken, strong reaction 1 and 2 months old chicken. The dominant neutral mucosubstance was determined in epithelium of infundibulum, magnum and isthmus in 4 months old chicken. The cells containing but neutral and acidic mucosubstance were detected in epithelium of uterus in 1 and 3 months chicken and in epithelium of both magnum and uterus in 4 months old chicken. By the AM/KOH/PAS/AB pH 2,5 application the cells containing both neutral and acidic mucosubstance were seen in epithelium of infundibulum and uterus in only 1 month old chicken AM/KOH/PAS/AB pH 1.0 positive cells were seen in uterus of 3 months old chicken, PAS/AB pH 1.0 positive cells were seen in epithelium of magnum and uterus in 4 months old chicken. The HID reaction was detected in the epithelium of infundibulum in 1 and 2 months old chicken, in the epithelium of uterus in 1 and 3 months old chicken. The cells containing both neutral and O-Sulphate estered glycoproteins were determined in 1 and 3 months old chichken. The small amount of cells containing HID/PAS/AB pH 2,5 were seen in infundibulum of 1 and 2 months old chicken and in uterus of 1 and 3 months old chicken.