Gastrointestinal stromal tümör tanılı hastalarda survivin ekspresyonu ve önemi
Survivin expression in patients diagnosed with gastrintestinal stromal tumours and its significance
- Tez No: 195366
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
(Gastrointestinal Stromal Tümör tanılı hastalarda Survivin ekspresyonu veÖnemi) - ÖZETÇalısmaya Haziran 1998 ile Ocak 2007 tarihleri arasında GIST tanısı alan 20 hasta(12 erkek-8 kadın) alındı. GIST tanısı alan preparatlarda alanında uzman iki patologtarafından immünhistokimyasal yöntemle survivin ekspresyonuna bakıldı.Literatürdeki örneklere bakılarak survivin ekspresyon oranları, %5'in altı negatif ve%5'in üstü pozitif ekspresyon olarak iki gruba ayrılarak degerlendirildi (87,116). Survivinekspresyon oranı %5'in üzerinde olanlar pozitif grup içerisine dahil edildi. Literatürde ilk kezyapılan bu çalısmamızla GIST'te survivin'in HK olarak pozitiflik oranı %50 olarakbelirlendi. Survivin pozitif ve survivin negatif tümör grubundaki hastaların ortanca yaslarıbirbirine benzerdi. Tümör boyutu ve mitoz sayısı dikkate alınarak yapılan risksınıflandırmasında (43); hastaların risk sınıfları survivin pozitif grupta sırasıyla 2 düsük, 4orta, 4 yüksek riskli ve survivin negatif grupta 1 düsük, 5 orta, 4 yüksek riskli hasta olacaksekilde birbirine benzerdi.20 hastanın ortanca takip süresi 25,5 ay olarak hesaplandı. Bu takip süreci içindesadece 1 hasta hastalık progresyonu nedeniyle ex olmustu ve bu hastanın survivin ekspresyonoranı %20, hastalıksız sag-kalım süresi 25 ay, genel sagkalım süresi ise 28 ay idi.Hastalarda yeterli takip süresine ulasılmamıs olması, çalısmadaki hasta sayısınınyetersiz olması ve 20 hastanın sadece bir tanesinin ex olması nedeniyle survivin pozitif venegatif gruplar arasında sag-kalım farkı ile ilgili sonuç analizi yapılamadı. Ancak survivinpozitif gruptaki hastaların negatif gruptaki hastalara göre istatistiksel anlamsız da olsa dahaiyi hastalıksız ve genel sag-kalım süresi göstermeleri survivin pozitif grubun daha uzun olanortanca takip süresine baglandı. Hasta sayısının ve takip süresinin daha fazla oldugu birçalısmayla, GIST ile survivin ekspresyonu arasındaki sag-kalım iliskisi daha anlamlı birbiçimde ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
Survivin expression in patients diagnosed with Gastrintestinal StromalTumours and its significance - SUMMARYThis study was carried between June 1998 and January 2007 among 20 patients (12male and 8 female) diagnosed with GIST. Two expert pathologists in the field studied thesurvivin expression using the immunohistochemical method using preparats with GISTdiagnosis.Based on the samples in the literature, the survivin expression rates were determinedin two groups as negative for the ones below %5 and positive for the ones above %5. Thosethat were above %5 were included in the positive group. In our study, which is a first in theliterature, the positive rate of survivin as an immunohistochemical in GIST was determined as%50. The median ages of patients in the positive survivin and negative survivin tumor groupswere alike. Considering the tumor size and number of mitosis for the risk classification, therisk classes in the survivin positive group as 2-low, 4-medium, and 4-high risk and in thesurvivin negative group as 1-low,5-medium, and 4-high risk were alike in the patients.The median follow-up time for the 20 patients was calculated as 25,5 months. Onlyone patient, during this follow-up period, died and his survivin expression rate was %20,disease free survival period 25 months, and overall survial time 28 months.Due to the lack of necessary follow-up time, inadequate number of patients and thedeath of only one patient out of 20, a concluding analysis couldn't be completed for theoverall survivin time difference between the positive and negative survivin groups. However,though it had no statistical value, the better disease free and overall survival times of thepatients in the positive group when compared to the negative ones was interpreted as a resultof their longer median follow-up time. In a further study to be conducted on more patients anda longer follow-up time, the relationship between the GIST and survivin expression can bemore appropriately analyzed.