Kronik böbrek yetmezliği olan çocuklarda ateroskleroz ve arter sertliği ile endotel mikropartikül düzeyleri arasındaki ilişkinin in vivo ve in vitro araştırılması
The relation between circulating endothelial microparticles and arterial stiffness and atherosclerosis in children with chronic renal failure
- Tez No: 195373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giris ve amaç: Kronik böbrek yetmezlikli(KBY) hastalarda endotel hasarı ilebaslayan büyük arterlerdeki degisiklikler kardiyovasküler mortalite ve morbiditeninen önemli nedenidir. Arterlerdeki temel degisiklik arteriyel sertlesme ve intimamedia kalınlıgında artıstır. Aktivasyon veya apopitozis endotel hücrelerindenmikropartiküllerin salınmasına yol açar ve endotel fonksiyon bozuklugunu artırır.Çalısmamızın amacı; böbrek yetmezliginin farklı evrelerinde izlenen ve farklı diyalizmodelleri ile tedavi edilen kronik böbrek yetmezlikli çocuklarda, hem arteriyelsertlesme ve intima media kalınlıgı ile endotel kaynaklı mikropartiküllerin arasındakiiliskiyi, hem de kardiyovasküler hastalık risk faktörleri ile arteryal sertlesme, intimamedia kalınlıgı ve endotel kaynaklı mikropartiküller arasındaki iliskinin varlıgınıarastırmaktır.Materyal ve metot: Yasları 2?20 yıl arasında degisen KBY'li 70 hasta (25 peritondiyalizi, 12 hemodiyaliz, 33 konservatif tedavi) ile yas ve cins uyumlu 18 saglıklıkontrol çalısmaya alındı. Çalısma grupları diyaliz, prediyaliz ve kontrol grubu olarakbelirlendi. Olguların antropometrik ve kan basıncı ölçümleri yapıldı, hemoglobin veaçlıkta lipoprotein (a) düzeyleri ölçüldü. Tüm olgularda hem in vivo (CD144+EMP) hem de in vitro (CD146+EMP, HUVEC'de) endotel mikropartikül sayısıölçüldü. Doppler ultrasonografi kullanılarak aortik pulse wave velocity (PWV) vekarotid arter intima-media kalınlıgı (CMK) ölçüldü. Hasta grubunda BUN, kreatinin,albümin, lipitler, Ca, P ALP, PTH ve CRP düzeyleri ölçüldü. Çalısma grupları birbiriile karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Large arterial alterations triggered by endothelial damage are majorcauses of cardiovascular mortality and morbidity in patients with chronic renalfailure (CRF). Major arterial alterations are increased arterial stiffness and intimamediathickness. Both cell activation and cell apoptosis can lead to endothelialmicroparticles (EMPs) release and can induce endothelial dysfunction.Aims: In this study, we aimed to investigate the presence of arterial stiffness,atherosclerosis and some risk factors for cardiovascular disease, to examine therelationship between EMP and arterial stiffness and atherosclerosis in children withCRF.Methods: Seventy patients with CRF (37 ESRD, 33 predialysis) aged 2-20 years and18 age and sex matched healthy control were included in this study. The Studypopulation was divided into three groups (group 1, dialysis; group 2, predialysis; andgroup 3 controls). In all subjects, anthropometrics and blood pressures measurementswere made and the levels of hemoglobin and lipoprotein (a) were measured. Inpatients with CRF, the levels of serum BUN, creatinine, albumin, calcium,phosphate, ALP, PTH, lipids and CRP were also determined. Circulating EMPswere measured by flow cytometry, after staining of platelet-free plasma withphycoerythrin conjugated anti-CD144 monoclonal antibody and staining of thesupernatant of HUVECs incubated with uremic platelet-free plasma of CRF patientswith phycoerythrin conjugated anti-CD146 monoclonal antibody.