Yumurta tavuğu rasyonlarına yüksek düzeyde katılan farklı bakır kaynaklarının yumurta verim ve kalitesi ile yumurta sarısı kolesterolü ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effects of different dietary copper sources incorporated supraoptimal amount on performance, egg yolk cholesterol and blood parameters in laying hens
  1. Tez No: 195383
  2. Yazar: AHMET YAVUZ PEKEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJDAT ALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalısmada, üç farklı kaynak kullanılarak yüksek düzeyde (250 mg/kg) rasyona katılan bakırın yumurta tavuklarında performans, yumurta sarısı kolesterolü ve bazı kan parametrelerine etkisi incelenmistir. Bu amaçla 16 haftalık yasta, 120 adet Lohmann Brown yumurta tavugu deneme materyali olarak kullanılmıstır. Tavuklar 4 gruba rastgele ayrılmıs; her grup, her birinde 3 adet tavuk bulunan 10 tekrar grubundan olusturulmustur. Tavuklar 24 hafta boyunca, ilave bakır içermeyen bir temel rasyon (Kontrol) ile temel rasyona bakır sülfat (Cu-sülfat), bakır proteinat (Cu-proteinat) ve bakır lizin (Cu-lizin) kaynaklı 250 ppm bakırın katıldıgı deneme rasyonlarını tüketmislerdir. Gruplar arasında, canlı agırlık, yumurta özgül agırlıgı, yumurta sarısı kolesterolü, plazma total kolesterolü, HDL kolesterolü, trigliserit ve glutasyon peroksidaz (GSH-Px) düzeyleri bakımından her hangi bir farklılıga rastlanmamıstır.
Özet (Çeviri)
An experiment was conducted using a total of 120, 16-wk-old, Lohmann Brown hens to compare three different supplemental dietary copper (Cu) sources incorporated supraoptimal amount (250 mg/kg) on performance, egg yolk cholesterol and blood parameters. Layers were randomly allocated to four dietary treatmants with ten replications of three birds each for each treatment. Layers were fed diets containing 0 (Control) or 250 ppm Cu from copper sulfate (Cu-sulfate), copper proteinate (Cu-proteinate) or Copper lysine (Culysine) for 24 wk. There were no differences among copper sources for live weight, specific gravity of egg, egg yolk cholesterol, plasma total cholesterol, high-density lipoprotein cholesterol (HDL), triglycerides and glutathione (GSH).