Hemşirelik öğrencilerinin epistemolojik inançları ile denetim odağı arasındaki ilişki
Relationship between nursing students' epistemologic beliefs and locus of control
  1. Tez No: 195384
  2. Yazar: AYLİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerin epistemolojik inançları ile denetim odağı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlanmış, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırma, 2005-2006 eğitim öğretim döneminde, İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu (İÜFNHYO)'nda öğrenim gören 85 I.sınıf, 92 II.sınıf, 85 III.sınıf ve 88 IV.sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 350 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında; Bilgi Formu, Epistemolojik İnanç Ölçeği ve Rotter'in İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; sayı, yüzdelik, ortalama, korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey HSD testi kullanılmıştır. Çalışmada hemşirelik öğrencilerinin epistemolojik inançlarına bakıldığında, öğrenmenin çabaya bağlı olduğuna inanç (ÖÇBOİ)larının ve öğrenmenin yeteneğe bağlı olduğuna inanç (ÖYBOİ)larının orta düzeyde gelişmiş olduğu, tek bir doğrunun var olduğuna inanç (TBDVOİ)larının diğer iki boyuta kıyasla daha az gelişmiş düzeyde olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin sınıf düzeyleri ile ÖYBOİ ve TBDVOİ boyutları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken ÖÇBOİ boyutunda anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin annelerinin çalışma durumu ile TBDVOİ boyutu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken diğer iki boyutta anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin denetim odağı puan ortalamasının 11,11+ 3,46 olduğu, denetim odağı ölçeği ile ÖÇBOİ ve ÖYBOİ boyutları arasında pozitif yönlü çok zayıf bir ilişki olduğu, TBDVOİ boyutu arasında doğrusal bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Bulgular, İÜFNHYO öğrencilerinin ÖÇBOİ ve ÖYBOİ boyutundaki epistemolojik inançlarının orta düzeyde gelişmiş olduğunu ve iç denetim yönünde eğilim gösterdiklerini ortaya koymaktadır. Hemşirelik öğrencilerinin epistemolojik inançlarının incelenmesi için daha büyük gruplarla çalışılmasına, diğer üniversite öğrencilerin epistemolojik inançları ile karşılaştırılmasına ve ileri araştırmalar yapılmasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
This descriptive research was planned for the purpose of determining the relationship between nursing students' epistemologic beliefs and locus of control. The research was conducted during the 2005-2006 Academic Year at Istanbul University Florence Nightingale School of Nursing with 85 first, 92 second, 85 third and 88 fourth year, for a total of 350 students. In the data collection an Information Form, Epistemological Beliefs Questionnaire (EBQ) and Rotter?s Internal-External Locus of Control Scale were used. In the data analysis number, percentage, mean, correlation analysis, One Way Analysis of Variance (ANOVA) and Tukey HSD test were used. The nursing students had developed a moderate level of epistemological beliefs, The Belief of Learning Depends on Effort (TBLDE) and The Belief of Learning Depends on Ability (TBLDA) compared to the other two dimensions, a lower level of The Belief That There is Only One Unchanging Truth (TBTTOOUT). There were statistically significant differences in the TBLDA and TBTTOOUT dimensions for students' class level, but not for TBLDE. There were statistically signficant differences for mother's employment status and TBTTOOUT dimension, but not for the other two dimensions. Students locus of contol score was average 11,11+ 3,46; there was a positive correlation between locus of control scale and TBLDE and TBLDA dimensions but wasn?t found a significant correlation with TBTTOOUT dimension. The findings show that the participating students had developed moderate levels of TBLDE and TBLDA epistemologic beliefs and had affinity an internal locus of control. There is a need to repeat this study with larger groups of nursing students at other universities to examine their epistemologic beliefs for comparison.