İlköğretim okulundaki öğrencilerinde bisiklet ve kask kullanımı
Habit of biking and wearing helmet
  1. Tez No: 195385
  2. Yazar: TUĞBA ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURSEN NAHCİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kazalar, Public Health, Nursing, Accidents
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tanımlayıcı-iliski arayıcı arastırmanın amacı, ilköğretim okulundaki öğrencilerde bisiklet ve kask kullanımına iliskin özellikleri belirlemek ve kask kullanımını etkileyen faktörleri incelemektir. Arastırmanın örneklemini özel okulların 1-8. sınıflarında okuyan ve olasılıksız örnekleme yöntemi ile seçilen 638 öğrenci olusturmustur. Verilerin toplanmasında demografik bilgiler, bisiklet ve kask kullanımına iliskin özellikler ve bisiklet güvenliği bilgi durumunu kapsayan Anket Formu kullanılmıstır. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik, ortalama, ki-kare ve lojistik regresyon testleri kullanılmıstır. Çalısmada bisiklete binen öğrenci oranı % 84'dür. Öğrencilerin % 26'sı kask sahibi olup, sadece %17'si kask kulladığını belirtmistir. Kask kullanımı ile annebaba eğitim düzeyi, bisiklete binilen mevsim, bisiklete sürülen kisiler, bisiklete binme zamanı, bisiklete binme süresi, bisiklet sürülen alan, bisiklete binme nedeni, bisiklete kaskına sahip olma ve ebeveynlerin kask kullanımı arasında anlamlı iliski bulunmustur. Lojistik regresyon analizine göre; bisiklet sürme alanları içerisinden sadece bisiklet yolunda sürme, birlikte bisiklet sürülen kisi, gün içinde bisiklete binme zamanı, bisiklete binme nedenleri içerisinden zevk aldığı için bisiklete binme ve anne babanın bisiklet sürerken bisiklet kaskı kullanma durumu kask kullanımında etkili faktörler olarak bulunmustur. Bulgular 7-15 yas arasındaki çocuklarda kask kullanımının oldukça yetersiz olduğunu göstermektedir. ?lköğretim öğrencilerinde kask kullanımı ile iliskili faktörlerin incelenmesi için daha büyük örneklem gruplarında çalısılmasına ve ileri arastırmalar yapılmasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive-correlational study was to examine the students of a primary school regarding biking and of wearing helmet, as well as to identify the factors that influence the use of helmets during biking. The sample included 638 students from 1st to 8th grades chosen according to non-probability sampling. Data were collected by using a Questionnaire covering demographical information, characteristics related with biking and wearing helmet and information on biking safety. Data were analyzed by number and percentage, mean, chi-square and logistic regression tests. Of the students examined, % 84 rode bicycles. Of them, % 26 had helmets, while only % 17 wore helmets while biking. Significant relations has been found between the habit of wearing helmets and the following variables: parents? educational level, season, friends with whom they biked, time of biking, duration of biking, biking area, reason of biking, possessing a helmet and whether the parents had the habit of wearing helmet. According to logistic regression analysis, riding in a bike lane among biking are variables, biking friend, time of day, riding for fun among reason of biking variables and the parents? habit of wearing helmets were factors that were influential on children?s habit of wearing helmets. The findings indicate a very poor habit of wearing helmets among children 7 to 15 years of age. Further studies with larger samples are required to investigate the factors that are influential on the habit of wearing helmets in primary school students.