16-22 yaş bayan voleybol oyuncularında hipermobilite ve bazı antropometrik özellikler ile yaralanma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating of relation between injury paterns with hypermobility, body composition and some anthropometric characteristics on 16-22 ages women volleyball players
  1. Tez No: 195424
  2. Yazar: EREN ULUÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ERKAN KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı; 16?22 yaş grubundaki bayan voleybol oyuncularında yaralanma durumu ile hipermobilite, vücut kompozisyonu ve bazı antropometrik özellikler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma, Türkiye Voleybol Liglerinin değişik kategorilerinde 12 değişik takımda oynayan 101 gönüllü sporcunun katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların bazı antropometrik özellikleri, somatotip değerleri, vücut yaş değerleri, yaralanma durumları ve hipermobilite düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sporcuların somatotip özelliklerini belirlemede Heath-Carter formülü, vücut yaş değerlerinin hesaplanmasında Sloan ve Weir formülü ve hipermobilite durumlarını belirlemede ise Beighton skorlaması kullanılmıştır. Bu çalışmada, somatotip özellikler ile spor yaralanması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Buna karşın vücut kompozisyonu bileşenlerinden VK ile spor yaralanmaları ve VYY ile spor yaralanmaları arasındaki ilişki istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur(p=0,05). Çalışmada hipermobilite varlığı ile spor yaralanması arasındaki ilişki istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde bulunmuştur (p=0,01). Literatürde voleybol sporcularında hipermobilite ve yaralanma riski üzerine yapılmış bir araştırma bulunmamaktadır. Benzer spor branşlarında yapılan çalışmalarda elde edilen bulgular bu çalışmada elde edilen bulgularla benzerlik göstermektedir. Sonuç olarak, 16?22 yaş bayan voleybol oyuncularında eklem hipemobilitesinin spor yaralanması riskini arttırdığı bulunmuştur. Spora başlarken ve spor yaralanmaları oluştuğunda hekime başvurmanın yaralanma riskini arttıran fiziksel nedenleri belirlemede ve gereken önlemleri almada etkili olacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate relation between injury paterns with hypermobility, body composition and some anthropometric characteristics on 16-22 ages women volleyball players. This study was performed on 101 volunteer athletes playing in 12 different teams at various level of Turkish Volleyball Leagues. Some anthropometric characteristics, somatotype values, body fat values, sports injury history and hipermobility level of the athletes? were determined. Somatotype characteristics of athletes? were evaluated by Heath-Carter Formula, body fat percentage was calculated by Sloan and Weir Formula and hypermobility level was determined by Beighton Score. In this study, no significant statistical relations were found between somatotype characteristics. Conversely, significant statistical relations were found between BMI, body fat percentage and sports injury (p=0,05). In this study, significant statistical relation between hypermobility and sports injury was obtained(p=0,01). No research was found in literature regarding on hypermobility and injury risk on volleyball players. On the other hand, some reported studies on different sports show smilar results with this study. In conclusion, it was found that joint hypermobility enhances the risk of sports injury on 16?22 ages women volleyball players. According to us; medical examination before the sports participation and appropriate injury therapy provide better protection.