Elektrokonvülsif tedavi (EKT)ye yönelik verilen eğitimin hemşirelik uygulamalarına ve hasta memnuniyetine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of education about electroconvulsive therapy (ECT) on nursing practice and patient satisfaction
  1. Tez No: 195519
  2. Yazar: BURCU ARKAN KASABALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BESTİ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma psikiyatri kliniğinde çalışan hemşirelere EKT'ye yönelik verilen eğitimin hemşirelik uygulamalarına ve hasta memnuniyetine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmış, yarı-deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın pre-test örneklemini, Nisan-Ekim 2006 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde uygulanan ve hemşirelerin yönetimine katıldığı 52 EKT, post-test örneklemini ise Ocak-Mart 2007 tarihleri arasında Psikiyatri Kliniğinde uygulanan hemşirelerin yönetimine katıldığı 52 EKT oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilen EKT'de Hemşirelik Bakımının Belirlenmesine İlişkin Gözlem Formu ve Memnuniyet Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin; eğitim öncesi EKT yönetiminde toplam hemşirelik bakımından aldıkları puan X:4, eğitim sonrası ise X:11,5'tir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a quasi-experimental study for the purpose of evaluating the effect of education about ECT and ECT management given to nurses working on a psychiatric ward on nursing practice and patient satisfaction. The research sample for the pre-test was comprised of 52 ECTs in which nurses participated in the implementation and management on the psychiatric ward at Dokuz Eylül University Hospital between April and October 2006. The post-test sample was comprised of 52 ECTs in which nurses participated in the implementation and management on the psychiatric ward between January and March 2007. An Observation Form to Determine Nursing Care during ECT and Satisfaction Form developed by the researcher after receiving expert opinion were used as data collection tools in the study. The data that were obtained were evaluated using Analysis of Difference Between Two Means test for significance. The total score for nursing care in ECT management that the nurses included in the research received before education was X:4 and after education was X:11.5.