Aort stenozlu hastalarda farklı protez kapaklarla gerçekleştirilen aort kapak replasmanlarından sonra sol ventrikül kütle gerilemesi oranlarının karşılaştırılması
Comperison of left ventricular mass regression after aortic valve replacement with different types of valvular prosthesis in aortic stenosis
- Tez No: 195520
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN BELHHAN AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Aort stenozu olan hastalarda sol ventrikül hipertrofisi gelisir. Aort kapak replasmanı zamanla sol ventrikül kütlesinde gerilemeyle sonuçlanır [3], bu da sol ventrikül hipertrofisiyle iliskili olan ani ölüm, konjestif kalp yetmezligi ve dirençli aritmiler gibi uzun dönem komplikasyonları azaltabilir [4]. Bu nedenle, sol ventrikül kütle gerilemesi, aort kapak replasmanından sonra uzun dönem sag kalıma etki eden en önemli kriterdir. Degisik protez kapaklar arasındaki sol ventrikül hipertrofisinin gerileme oranları aort kapak replasmanında kullanılan protezlerin özelliklerine göre farklılık gösterir. Yaslı hastalarda biyoprotezler tercih edilirken genç hastalarda mekanik kapaklar kullanılır. Bu çalısmanın amacı, üç farklı protez kapagın ameliyat sonrası dönemde sol ventrikül kütle gerilemesi üzerine etkilerinin degerlendirilmesidir. Bu amaçla, Florence Nightingale Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniginde Mayıs 2001 ile Aralık 2004 tarihleri arasında aort stenozu nedeniyle aort kapak replasmanı operasyonu uygulanan hastalar çalısmaya dahil edildi. Hastalar, takılan protezlerin tipine göre üç gruba ayrıldı. Grup I'e Hancock II Bioprotez kullanılan hastalar, grup II'ye Medtronic tek yaprakçık tipi protez kullanılan hastalar ve grup III'e St. Jude iki yaprakçıklı protez kullanılan hastalar alındı. Bu çalısmada istatistiksel analizler GraphPad Prisma V.3 paket programı ile yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In patients with aortic stenosis left ventricular hypertrophy develops. Aortic valve replacement will cause left ventricular mass regression in time [3], and this will reduce the long term complications related with left ventricular hypertrophy such as sudden death, congestive heart failure and resistant arrhythmias [4]. For this reason, the most important criteria that effects the long term survival is left ventricular mass regression after aortic valve replacement. It shows differences in left ventricular mass regression rates between different characteristics of prosthetic valves for aortic valve replacement. In older patients biprosthesis are preferable where as mechanic prosthesis are preferred for young patients. The aim of this study is to compare the effects of three different prosthetic valves in left ventricular mass regression after aortic valve replacement. For this reason, the patients with aortic valve replacement because of pure aortic stenosis in our clinic between May 2001 and December 2004 involved in the study. Patients were divided into three groups. Group I involves patients with Hancock II Bioprosthesis, Group II involves patients with Medtronic monoleaflet and Group III involves patients with St. Jude bileaflet prosthesis. In this study the statistical analyses were made with GraphPad Prisma V.3 pocket program.