Akut lenfoblastik lösemi ve akut miyeloid lösemi vakalarında cyp2b6 geni g15631t gen polimorfiminin araştırılması
Investigation of cyp2b6 gene g15631t gene polymorphism in acute lymphoblastic leukemia and acute myeloid leukemia cases
  1. Tez No: 195554
  2. Yazar: MEHMET BERKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERAP YALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Akut lösemiler klinik ve patolojik açıdan çok iyi bilinmesine rağmen bu kompleks hastalığa genlerin etkileri net değildir. Bilinen gen polimorfizmleri tek nükleotidlik baz çifti tarafından değiştirilen gen formları olup lösemiye yakalanma yatkınlığında değişmelere yol açmakta ve bu varyasyonlar beslenme, diğer çevresel kirleticiler ve kişisel bağışıklık fonksiyonlarıyla etkileşerek lösemiye hassasiyette önemli bir belirleyici olmaktadır. Ksenobiyotik ve ilaç metabolize edici enzimler olarak da adlandırılan biyotransformasyon enzimleri, karsinojenik, mutajenik ve neoplastik etkilerini düzenlemede önemli bir rol oynamakla beraber fitokimyasallar ve terapötik ilaçlar gibi ksenobiyotiklerin ve steroidler gibi endojen bileşiklerin metabolizmasını üstlenir. Sitokrom P450 (CYP) enzimleri biyotransformasyon enzimlerinin temel grubudur. Bu enzim sistemindeki genetik polimorfizmler karsinojen maruziyetiyle bir araya gelince kansere olan hassasiyet etkilenebilmektedir. CYP2B6 geni CYP ailesinin en az bilinen formlarından biridir. Enzim aktivitesi, ekspresyonu ve polimorfizmleri hakkında araştırma mevcuttur fakat akut lösemiye yakalanma riski ile hiçbir çalışma bulunmamamktadır. Bu çalışmanın amacı CYP2B6 gen polimorfizmiyle akut lösemiler arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu amaçla periferik kan örneklerinden Poncz metoduyla genomik DNA'ları izole ettik. Gene spesifik primerler kullanılarak genomik DNA'ya PCR uyguladık ve genotipleme için BsrI restriksiyon enzimini kullandık. Sonuçlar ki-kare ve lojistik regresyon analizi ile belirlendi. CYP2B6 G15631T polimorfizminde GG ve GT genotipi sırasıyla ALL hastalarında % 40,9 ve % 59,1, AML hastalarında % % 50 ve % 50 ve kontrol grubunda ise % 67 ve % 33 olarak bulunmuştur. TT genotipi ise hem kontrol hem de hasta gruplarında tespit edilmemiştir. Lojistik regresyon analizi CYP2B6 G15631 polimorfizmi ve akut lösemiler arasında anlamlı bir bağlantı olduğunu ortaya çıkarmıştır (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
Although the clinical and pathological aspects of acute leukemias are well known, the effect of genes that influence susceptibility to this complex disease is not clear. Certain gene polymorphisms, altered forms of genes that differ by a single nucleotide base-pair, have been shown to change the risk of development of leukemia and these variations can interact with diet, other environmental exposures, and individual immune function to be major determinants of susceptibility. Biotransformation enzymes, also referred to as xenobiotic or drug-metabolizing enzymes, play a major role in regulating the toxic, mutagenic and neoplastic effects of chemical carcinogens, as well as metabolizing other xenobiotics (phytochemicals and therapeutic drugs) and endogenous compounds (steroid hormones). Cytochrome P450 (CYP) enzymes are the main groups of biotransformation enzymes. Genetic polymorphisms in these enzyme systems can influence cancer susceptibility when coupled with the relevant carcinogen exposures. CYP2B6 is one of the less known form of CYP gene family. There is a few research about its enzyme activity, expression and polymorphisms but there is no study that shows the suspectibility to the risk of acute leukemias. The aim of this study was to explain whether there was any relationship between CYP2B6 polymorphism and acute leukemias or not. For this purpose we isolated genomic DNA from peripheral blood samples by using Poncz?s method. PCR was applied to genomic DNA by using gene specific primers and for genotyping we used BsrI restriction enzyme. Results were determined by chi-square and logistic regression analyses. The frequencies of CYP2B6 G15631T polymorphism GG and GT genotypes were % 40,9, % 59,1 in acute lymphoblastic leukemia patients, % 50, % 50 in acute myeloid leukemia patients and % 67, % 33 in controls, respectively. TT genotype didn?t detect both in control and cases. Logistic regression analyses revealed a significant association between the CYP2B6 G15631T polymorphisms (GT) and acute leukemias.