Farklı spor branşlarındaki sporcuların imgeleme biçimleri
Athletes' imagery style in different sports
- Tez No: 195555
- Danışmanlar: PROF. ŞEFİK TİRYAKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sporcuların imgelemenin hangi türünü kullandıklarını belirlemek amacıyla ?Sporda mgeleme Envanteri (SE)? gelistirilmistir. Bu çalısmada da, bu envanterin Türk sporcular için uyarlanması yapılarak degisik spor branslarındaki sporcuların imgeleme biçimleri belirlenmeye çalısılmıstır. Ölçegin uyarlanması çalısmasına yedi spor bransından (atletizm, basketbol, eskrim, futbol, tenis, voleybol, yüzme) yasları 15 ile 36 arasında degisen (M yas= 19.54 ± 3.45) 188 erkek (M yas= 20.00 ± 3.57) ve 149 kız (M yas= 18.97 ± 3.21) olmak üzere toplam 337 sporcu katılmıstır. Orijinal envanter 5 alt boyut ve 30 maddeden olusmaktadır. Envanterin yapı geçerligini test etmek için verilere faktör analizi uygulanmıs 4 faktör yaklasık olarak varyansın %51' ini açıklamıstır. Türk sporcularında Bilissel Özel mgeleme boyutuna rastlanmamıstır. Bu boyutlar ?Bilissel mgeleme?, ?Motivasyonel Özel mgeleme?, ?Motivasyonel Genel- Uyarılmıslık?, ?Motivasyonel Genel- Ustalık? tır. Cronbach alpha ile hesaplanan iç tutarlık degerleri ?Bilissel mgeleme? alt boyutu için .81, ?Motivasyonel Özel? alt boyutu için .80, ?Motivasyonel Genel Uyarılmıslık? alt boyutu için .71 ve ?Motivasyonel Genel Ustalık? alt boyutu için .59 olarak bulunmustur. Test- tekrar test güvenirligi için 36 sporcuya 3 hafta ara ile uygulanan envanterin güvenirlik katsayısı Bilissel mgeleme? için .74 , ?Motivasyonel Özel mgeleme? için . 91, ?Motivasyonel Genel- Uyarılmıslık? için .88, ?Motivasyonel Genel- Ustalık? için .90 dır. Farklı düzeylerde ve farklı spor branslarıyla ugrasan sporcuların imgeleme biçimleri arasında fark olup olmadıgını belirlemek için ikinci bir arastırma yapılmıstır. altı spor bransından (atletizm, basketbol, futbol, tenis, voleybol, yüzme) yasları 15 ile 33 arasında degisen (M yas= 21.25 ± 3.42) 122 erkek (M yas= 20.01 ± 3.48) ve 64 kız (M yas= 20.82 ± 3.49) olmak üzere toplam 186 sporcu katılmıstır. Cinsiyete göre fark olup olmadıgını belirlemek amacıyla yapılan Kruskall Wallis testi sonucunda kız voleybolcuların ve kız basketbolcuların Motivasyonel Özel mgeleme alt boyutunda tenisçilerden anlamlı olarak daha yüksek puanlara sahip oldukları, Bilissel mgeleme alt boyutunda erkek voleybolcuların futbolculardan, Motivasyonel Genel Uyarılmıslık alt boyutunda erkek yüzücülerin erkek basketbolculardan anlamlı olarak daha yüksek puanlara sahip oldukları bulunmustur. Farklı spor bransındaki sporcuların imgeleme biçimlerini belirlemek amacıyla cinsiyet göz önünde bulundurulmadan yapılan ANOVA testi sonucunda Bilissel mgeleme ve Motivasyonel Genel Ustalık alt boyutlarında voleybolcuların futbolculardan, Motivasyonel Genel Ustalık alt boyutunda ise basketbolcular ve yüzücülerin tenisçilerden daha yüksek puanlara sahip oldukları belirlenmistir. Bu bulgular ?Sporda mgeleme Envanteri alt boyutları için memnuniyet verici olarak görülmüstür ve Sporda mgeleme Envanteri Türk sporcular için kullanılabilir bir envanterdir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to identify what kind of imagery was used by athletes. Fort that reason Sports Imagery Questionnaire was adapted for Turkish athletes. 337 athletes (118 male (Mage= 20. 00 ± 3. 57) and 149 female (Mage= 18. 97 ± 3. 21)), from 7 various sports, aged between 15 to 36 years (Mage= 19. 54± 3. 45) participated in the study. The original scale consists of 5 subscales and 30 items.principle component factor analysis with varimax rotation is used for testing the construct validation of the scale and the percent of variance explained by the 4-factors is approximately 51%. Cognitive Imagery subscale wasn?t found for Turkish athletes. These subscales were Cognitive Imagery, Motivational Specific Imagery, Motivational General- Arousal, Motivational General- Mastery. The internal consistency estimates computed with Cronbach alpha were .81, .80, .71, .59 for Cognitive Imagery, Motivational Specific Imagery, Motivational General- Arousal,Motivational General- Mastery respectively. The test- retest reliability estimates derived from the data 36 track and field athletes and voleyball playerswho responded to the questionnaire after a lapse of 3 weeks were .74 for Cognitive Imagery, .91 for Motivational Specific Imagery, .88 for Motivational General- Arousal, .90 for Motivational General- Mastery. In order to identify if there was a difference in the imagery style among athletes performing various sports at different levels, a second research was done. As a result of Kruskall Wallis applied to determine if there was a difference in sex female volleyball and female basketball players had significantly higher score than tennis players in Motivational Specific Imagery subscale. It was also found that male volleyball players had higher scores than soccer players in Cognitive Imagery subscale while male swimmers had significantly scores than male basketball players in Motivational General Arousal subscales. As a result of ANOVA test done to identify imagery style of athletes in different sports branch without sex was considered, it was found that in Cognitive Imagery and Motivational General- Mastery subscales volleyball player had higher points than 2 soccer players, basketball and tennis players had higher points than swimmers in Motivational General Mastery subscale. These findings has been seemed as satisfactory for the subscales of the Sports Imagery Questionnaire (SIQ) and SIQ would be used for Turkish athletes.