Kanser hastalarında iç-dış kontrol odağının depresyon üzerine etkisinin araştırılması.
Evulation of effects of internal-external locus of control on depression in cancer patients.
  1. Tez No: 195570
  2. Yazar: NAGEHAN IŞIK AÇIKMEŞE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARŞALUYS KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Psikiyatri, Psikoloji, Oncology, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sağlıklarının şans tarafından kontrol edildiğine inananlar (dış kontrollü) gelecekleri hakkında yüksek anksiyete ve belirsizlik duyarlar. Bu bireylerde hastalığın şiddeti ve depresyon arasında kuvvetli bir ilişki vardır. Araştırma hipotezi, dış kontrol odaklı kanser hastalarının depresyon düzeylerinin iç kontrol odaklı bireylere göre yüksek olduğu ve kontrol odağının depresyonu etkilediğidir. Bu çalışmada, kanser hastalarında iç-dış kontrol odağının depresyon düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, hasta grubunu oluşturan 30 kanser hastası ve kontrol grubunu oluşturan 30 gönüllü birey olmak üzere toplam 60 kişi katılmıştır. Çalışma GATA Haydarpaşa Onkoloji polikliniğinde, Aralık 2006-Şubat 2007 tarihleri arasında yapılmıştır. Örneklemdeki bireylerin yaşları 20-70 arasında olup, grupların kadın-erkek sayıları eşittir. Her iki gruba da sırasıyla, Sosyo-demografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE), Rotter'ın İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği (RİDKOÖ) ve Olumsuz Duygudurumu Düzenleme Beklentileri Ölçeği (ODDB) uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler, SPSS 13.0 ortamında, iki yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi kullanılarak ve 0.05 anlamlılık düzeyinde analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, hasta ve kontrol gruplarında, iç-dış kontrol odağının depresyon ile etkileşiminin anlamlı olmadığı saptanmıştır, [F(2,54)=0,362; p>0,05]. Başka bir ifadeyle iç-dış kontrol odağı puanlarının kanser hastalarında, depresyon üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediği görülmüştür. Ancak depresyon açısından gruplar arasındaki farklılık anlamlı bulunmuş, [F(1,54)= 10,559; p0,05].
Özet (Çeviri)
Individuals who believe their health conditions are controlled by uncontrolable chance related events (external locus of control), high level of anxiety and uncertainety about their future lives. In these individuals, there is strong relation between the severity of illness and depression. The hypothesis of this study is the level of depression in cancer patient have external locus of control is higher than those patients have internal locus of control and the locus of control effects the course of occurring depression.The aim of the study is to evaluate effects of locus of control on the level of depression. The study group is consisted of 30 healthy volunteers and 30 cancer patients. The study had been performed in GATA hospital, Oncology clinic in between 2006 Dec. and 2007 Feb. In sample groups, ages of selected individuals were between 20-70, and number of male and female were equal. Each group were evaluated by Socio-demographic Informed Form, Beck Depression Inventory (BDI), Rotter?s Internel-External Locus of Control Scale (I-E Scale), Negative Mood Regulation Expectancies Scale (NMR) respectively. Two-way ANOVA were used for data analysing by SPSS programme. The significancy of p value were taken 0,05]. In other words, severity of depression were not effected by the locus of control in cancer patients. Besides, when compared according to depression, differences were significant among the groups, [F(1,54)= 10,559; p0,05].