Bipolar I bozukluğu olan ötimik olgularda difüzyon ağırlıklı görüntüleme yöntemi ile beyin bulgularının araştırılması
The investigation brain findings with diffusion weighted imaging in euthymic patiens with bipolar I disorder
  1. Tez No: 195571
  2. Yazar: ASLIHAN ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESİM KUĞU, Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ÖZTOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Psychiatry, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bipolar bozuklukta hastalar epizodlar arasında büyük oranda eski işlevselliklerine geri dönerler. Beyin görüntüleme çalışmalarında bipolar bozuklukta bazı yapısal anormallikler gösterilmekle beraber henüz epizodlara özgül bir değişken bulunamamıştır. Bu nedenle daha önceki difüzyon ağırlıklı görüntüleme çalışmalarında bipolar bozukluğun manik epizodundaki hastalarda artmış olduğu saptanan görünürdeki difüzyon katsayısı (apparent diffusion coefficient, ADC) değerleri, bipolar I bozukluğu olan ötimik hastalarda ölçüldü. Yaşları 19-43 arasında değişen 12 kadın ve 18 erkek olmak üzere toplam 30 kişi çalışmaya alındı. Young Mani Değerlendirme Ölçeği toplam puanı en az dört hafta süreyle ?5 ve Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği toplam puanı ?7 olan hastalar ötimik olarak kabul edildi. Kontrol grubu yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 30 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Frontal, temporal, oksipital loblarda ve korpus kallozumun genusunda beyaz cevherin geniş olduğu alanlardan simetrik olarak belirlenen ölçüm bölgelerinde ADC değerleri, ayrıca toplam ADC değerleri elde edildi. Her iki gruba ait ölçüm değerleri karşılaştırıldığında sağ frontal bölgede istatistiksel olarak anlamsız olmakla birlikte her iki frontal lobda ADC değerleri azalmıştı. Toplam ADC değerleri ortalaması bipolar grupta 856.53±88.31x10-3 mm/s, kontrol grubunda 778.89±89.67x10-3 mm/s olarak saptandı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre ötimik bipolar olgularda artmış ADC değerleri beyaz cevherde doku bütünlüğünün bozulması ile ilişkili olabilir. Ayrıca frontal bölgelerdeki azalmış ADC değerleri doku bütünlüğündeki bu bozulmanın geri dönüşümlü olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Between the episodes, the patients with bipolar disorder commonly turn back to their former functioning. Despite same structurel abnormalities shown in brain imaging in bipolar disroder, any variable specific for episode is not found yet. For this reason, the apparent diffusion coefficient (ADC), which found high in patients with manic episode in former diffusion weighted imaging studies, is measured in euthymic patients with bipolar disorder. The study include 30 subject, ages 19-43 years (mean: 31.26±8.34), 12 female and 18 male. The patients are accepted euthymic, whiches Young Mania Rating Scale scores were ?7 for at least four week. The control group is consist of 30 age and sex matched healthy subject. ADC values are obtained from the symmetrically determined measurement areas of frontal, temporal, occipital lobes and from genu of corpus callosum which the white matter is board. Total ADC values are also obtained, when the measurement values of two groups is compared, it was statistically in significant in right frontal area but ADC values were decreased in both two frontal lobes. The mean of total ADC values were respectively 856.53±88.31x10-3mm/s and 778.89±89.67x10-3mm/s in bipolar group and control group. To the results of this study, increased ADC values in euthymic bipolar patients is related with the tissue damage in white matter. Like wise decreased ADC values in frontal areas is assumed that the damage of tissue will be reversibl.