Konjenital kalp cerrahisi uygulanan pediyatrik olgularda deksmedetomidin infüzyonunun postoperatif ağrı tedavisi üzerine etkileri
The effect of dexmedetomidine on extubation at operating room and postoperative pain management of pediatric patients undergoing congenital heart surgery
- Tez No: 195579
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Konjenital kalp cerrahisi uygulanan pediyatrik olgularda, operasyon odasında ekstübasyon ve etkin bir postoperatif analjezi sağlanması, maliyeti düşürme ve komplikasyonları azaltma çabasının önemli basamaklarıdır. Çalışmamızda masada ekstübe edilen konjenital kalp cerrahisi hastalarında intravenöz deksmedetomidin uygulamasının postoperatif ağrı tedavisi ve morfin tüketimi üzerine olan etkileri araştırıldı. Fakülte etik kurul ve ebeveyn onayları alınarak, konjenital kalp hastalıkları nedeniyle düzeltme cerrahi uygulanacak 1-15 yaş arası toplam 53 olgu çalışma kapsamına alındı. Operasyon öncesi ketamin (2 mg/kg, iv) ile premedike edilen olgularda, sevofluran anestezisi ile anestezi idamesi sağlandı. Cerrahi insizyon ile birlikte tüm olgulara peroperatif analjezi için morfin (0,1 mg/kg, iv) uygulandı. Olgular rasgele seçimle 3 gruba ayrıldılar. I. grup olgularda operasyon başlamadan önce deksmedetomidin yükleme dozu (1 mcg/kg, iv), uygulandı. Operasyon süresince iv 0.3 mcg/kg/saat deksmedetomidin infüzyonu sürdürüldü. II. grup olgularda ise sternum kapatılırken deksmedetomidinin yükleme dozu (1 mcg/kg, iv), uygulandı. III. grup olgularda (kontrol grubu) sternum kapatılırken postoperatif analjezi amacıyla iv. morfin (0.05 mg/kg) kullanıldı. Operasyon odasında, orofaringeal sıcaklığı 36,5°C'den yüksek olan, hemodinamik stabilitesi bulunan çocuklar basit emirlere yanıt alınması ve yeterli spontan solunum olması koşulu ile ekstübe edildiler. Olguların derlenme ve ekstübasyon süreleri kaydedildi. Olgular daha sonra yoğun bakıma transfer edildiler. Postoperatif dönemde I. ve II.grup olgularda 24 saat süreyle sürekli deksmedetomidin infüzyonu (0.3 mcg/kg/saat) kullanılırken, III. grup olgularda benzer volümde salin infüzyonu kullanıldı. Postoperatif ek analjezik ihtiyacı olması durumunda (CHEOPS > 7), üç grupta da intravenöz morfin (0.025 mg/kg, iv) uygulandı. Ağrı skorları, morfin tüketimi, kan kortizol ile glukoz düzeyleri ve hemodinamik veriler 24 saat süreyle kaydedildi. Deksmedetomidin uygulanan gruplarda uyanma ve ekstübasyon sürelerinin sadece morfin kullanılan gruba kıyasla daha uzun olduğu tespit edildi (p< 0.05).
Özet (Çeviri)
In paediatric patients undergoing congenital heart surgery, early extubation and effective postoperative pain management are the main steps of the fast-track cardiac surgery which aims to reduce the cost and complications of heart surgery. In this study, the effects of intravenous dexmedetomidine administration (beginning at preoperatively or at the closure of sternum) on postoperative pain management and morphine consumption were investigated in pediatric congenital heart surgery patients extubated at the operating table. After approval of Faculty Ethical Committee and parents consent, 53 children, 1-15 years old, undergoing corrective congenital heart surgery were included the study. After iv ketamin (2 mg/kg) premedication, anaesthesia was maintained with sevoflurane in all children. Immediately after the surgical incision, all children received morphine, 0.1 mg/kg, intravenously for perioperative analgesia. Ketamin, 2 mg/kg,iv, was used in all children during the rewarming of bypass. Children were divided into three groups randomly. In the first group, dexmedetomidine infusion was started just before operation in a dose of 1 mcg/kg and continued with a dose of 0.3 mcg/kg/h during the operation. In the second group, same bolus dose of dexmedetomidine was infused just before the sternal closure. In Group III, only morphine was injected in a dose of 0.05 mg/kg intravenously during the sternal closure for postoperative analgesia. The children meeting the extubation criteria (effective spontaneous breathing, response to verbal orders, stable haemodynamic parameters and oropharyngeal temperature above 36.5 Co) were extubated at the operating table. In the postoperative period, children in group I and II received dexmedetomidine infusion in a dose of 0.3 mcg/kg/h for 24 hour except in group III which saline infusion was used in the same volume. Intravenous morphine (0.025 mg/kg) supplements were used in the children having pain (CHEOPS) score>7. Pain scores, morphine consumption, blood cortisol and glucose levels and hemodynamic parameters were recorded up to 24 hour.