Hemodiyaliz hastalarında GBV-C/HGV prevalansının araştırılması
Prevalence ofGBV-C/HGV in haemodialysis patients
  1. Tez No: 195580
  2. Yazar: SEVGİ YILMAZ HANCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAL CEVAHİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalısmada bölgemizde, hemodiyaliz hastaları ile kan donörlerinde GBVC/ HGV prevalansı, muhtemel geçis yolları ve klinik etkisi arastırılmıstır. Hemodiyaliz uygulanan 100 hasta ve 100 kan donörü çalısma kapsamına alındı. GBV-C/HGV RNA varlıgı RT-PCR yöntemi ile, GBV-C/HGV Anti E2 antikor varlıgı EIA ile belirlendi. Serum ALT ve GGT düzeyleri, HbsAg, anti-HCV, anti-HIV antikorları ve hemodiyalize girme süreleri belirlendi ve kaydedildi. Hemodiyaliz hastalarının 14 (%14)'ünde ve kan donörlerinin 2 (%2)'sinde GBVC/ HGV RNA pozitif saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed that the prevalence of GBV-C/HGV and their potential transmission ways and clinical effects in haemodialysis patients and blood donors in our area. Total of 100 patients on maintenance haemodialysis and 100 blood donors were enrolled this study. The presence of GBV-C/HGV RNA was detected by means of RTPCR and the presence of GBV-C/HGV Anti E2 antibodies was detected by means of EIA. The test results for ALT, GGT, hepatitis B surface antigen (HBsAg), antibodies to HCV, antibodies to HIV and duration of hemodialysis that were measured and recorded. GBV-C/HGV RNA was detected in 14 of 100 haemodialysis patients (%14) and in 2 of 100 blood donors (%2).